Güneş Enerjisi Yatırımlarına 100 Milyon Euro Finansman Desteği

Çin’in güneş enerjisi alanındaki dev şirketi CSUN Solar Energy, Türkiye’deki pazar payını artırmaya devam ediyor.

 

DenizLeasing ve CSUN arasında bugün Çin’in Nanjing şehrinde yer alan CSUN’un fabrikasında stratejik işbirliği anlaşması imzalandı. Anlaşmaya göre Türkiye’de ilk etapta 100 megawattlık güneş enerjisi projelerinde CSUN panelleri kullanıldığı takdirde DenizLeasing tarafından yatırımcılara 100 Milyon Euro’luk proje finansmanı sağlanacak.

 

İmza töreninde ayrıca CSUN ve Mars Enerji arasında 28 MW’lık panel tedarik anlaşması da yapıldı. Anlaşmadan önce Türkiye’nin Şanghay Başkonsolosu Özcan Şahin, Ticaret Ataşesi Aykut Aymelek, CSUN yetkilisi Tingxiu Lu, CSUN Türkiye Yönetim Kurulu Üyesi Çağrı Seymen, Deniz Bank CEO`su Kahraman Günaydın, Mars Enerji CEO`su Yalçın Kıroğlu ve Türk Çin Sanayici İş Adamları Derneği Eşbaşkanı Levent Oğuz anlaşmanın yapıldığı CSUN’un fabrikasını gezdi.

 

CSUN Solar Energy şirketi, Türkiye’de meyvelerini vermeye devam ediyor. CSUN’un, 2013 yılında toplamda 50 milyon doların üzerinde yatırım yaptığı fabrikanın açılışını Enerji Bakanı Taner Yıldız yapmıştı. Yatırım anlaşması ise Türk Çin Sanayici İş Adamları Derneği`nin (TÜÇSİAD) 2011 yılında İstanbul’da düzenlediği 1. Türk Çin İş Forumu’nda imzalanmış ve bu yatırım Çin’den Türkiye’de hayata geçirilen en büyük Çin özel sektör yatırımı olmuştu.

 

Başkonsolos Şahin, bugünkü anlaşmanın her ikisi de kalkınan iki ülke arasındaki muhteşem bir ortaklığın taçlandırıldığı bir anlaşma olduğunu ve buna büyük önem verdiklerini söyledi. Şahin, açılan bu yolda daha büyük işler yapılacağına, iki taraf için de faydalı işler yapılacağına inandığını ve hep birlikte bu işlerin farklı noktalara taşındığına şahitlik edeceklerine işaret etti.

 

Anlaşmanın önemine değinen TÜÇSİAD Eşbaşkanı Oğuz ise, derneklerinin kurulduğu 2006 yılından bugüne Çin ile Türkiye arasındaki ticari dengesizliği giderme adına yapılması gereken ne varsa yapmaya devam ettiğini ve bundan sonra da Türkiye’ye yatırım çekmeye devam edeceğini söyledi. Bu arada CSUN’un Türkiye’de kurduğu fabrikada bugün imzalanan yatırımla ilgili güneş paneli üretimine başlandığı kaydedildi. Çin`in ve dünyanın en büyük güneş enerji panel üreticilerinden CSUN`ın bağlı olduğu CEEG Holding`in 2013 yılı cirosu 1,8 milyar dolar olarak gerçekleşti.

www.haberler.com

27.10.2014

 

BU BÖLÜMDEKİ DİĞER BAZI BAŞLIKLAR