Avrupa’nın En Büyük Güneş Tarlası Fransa’dan

Temiz güneş enerjisi için dev panel tarlaları oluşturmak en mantıklı çözüm, işte Fransa da Avrupa’nın en büyük santralini inşa ediyor.

 

Güneş enerjisi tüm dünyada hızla yayılırken, ülkeler de en büyük güneş santralleri için birbirleri ile yarışmaya başladılar. Araştırmalara göre 2050 yılında tüm dünyanın enerji ihtiyacının neredeyse üçte biri güneşten karşılanabilir ve Almanya bu konuda özendirici politikaları ile başı çekiyor. Ama Fransa güneş yarışında geri kalmaya niyetli değil.

 

Neoen isimli Fransız firma, Bordeux şehri yakınlarındaki Cestas bölgesinde, bittiği zaman Avrupa’nın en büyük tek parça güneş enerjisi santrali olacak projeyi yürütüyor. Toplamda 450 milyon Dolar maliyeti olacak santral, 300 MW enerji üretebilecek. Tüm Bordeux’ya enerji sağlayacak proje Ekim 2015 tarihinde tamamlanacak.

 

Güneş enerjisi konusunda Almanya ülke çapında 37,000 MW ile dünya çapında lider. Reuters’e göre Fransa ise henüz 5,095 MW gücünde toplam güneş santraline sahip. Bu kadar enerji Fransa’nın yarım yıldaki enerji ihtiyacının sadece %1’ini karşılamaya yetiyor. Ama Fransa nükleer enerjiyi azaltmaya ve çevreye saygılı güneş enerjisini desteklemeye kararlı.

www.silikonvadisi.tv

07.11.2014

 

BU BÖLÜMDEKİ DİĞER BAZI BAŞLIKLAR