Uluslararası Enerji Kongresi ve Fuarı açıldı

Türkiye`de uluslararası anlamda hem kongre hem fuar hem de B2B etkinliklerinin bir arada gerçekleştirildiği tek platform olan EIF - 7. Uluslararası Enerji Kongresi ve Fuarı açıldı.

 

Açılışa Enerji Bakanı Taner Yıldız, IRAK Elektrik Bakan Yardımcısı Adil H.Mahdi Al-Rahmene, ETİ Maden İşletmeleri Genel Müdürü Dr.Orhan Yılmaz, Mozambik Enerji Bakan Yardımcısı Jaime Himede, ÇİN Enerji Geliştirme Birim Başkanı Wang Binghua, Global Enerji Derneği Başkanı Çiğdem Dilek ve çok sayıda basın mensubu katıldı.

 

Açılış konuşmasında önemli rakamsal verilere değinen Bakan Yıldız; Rüzgar, su, güneş ve jeotermal kaynakları ile beraber elde ettiğimiz ortalamanın Avrupa Birliği üyesi ülkelerinin kullandığı yenilenebilir enerji kaynaklarının iki katı olduğunu açıkladı. Yıldız, “Rüzgar, su, güneş ve jeotermal kaynakları ile beraber elde ettiğimiz ortalama, Avrupa Birliği üyesi ülkelerinin kullandığı yenilenebilir enerji kaynaklarının iki katı. Yerli kaynaklarımızı kullanmamız lazım. Bu kaynaklara çevreye rağmen değil çevreyle birlikte ulaşabiliriz” dedi.

 

NÜKLEER ENERJİ LİNEER ENERJİYE GÖRE YÜZDE 17 ARTACAK

SNPTC Nükleer Enerji Teknolojileri Başkanı Wang Binghua, “Çok uzun tarihe sahip olan Türkiye ve Ankara’da Enerji Kongresi’ne katılmaktan mutluluk duyuyorum. Ancak şu anki petrol ve doğalgazla ihtiyaç ve yapılan üretimi karşılama oranı yüzde 75. Şu anda yenilenebilir enerjinin tüm kurulu kapasitesi nükleer enerjinin 3’te 1’ine denk gelmektedir. Elektrik ihtiyacının artması gelişmekte olan ülkelerde daha da çok. Bunlara ek olarak çevre koşullarına ve iklim değişikliklerine de dikkat edilmeli. Nükleer santralleri tüm dünyada daha çok tercih edilir hale geldi. Nükleer daha ekonomik daha çok ülkenin tercih ettiği santraller oldu. Nükleer Enerji Lineer enerjiye oranla yüzde 17 artış gösterecek. 2020 yılına gelindiğinde Çin’in toplam nükleer gücü 58 gigawayta ulaşacaktır. Şu an 30 gigawayt civarında. 13 Kasım’da Çin ve Amerika arasında ürün değişimi konusunda sözleşmeler imzalandı. Sonrasında nükleer santraller konusunda anlaşmaya varıldı. Nükleer teknolojisini uluslararası markete taşımaya uğraşıyoruz. Daha güvenilir ve daha ekonomik şekilde nükleer santral kurmaya çabalıyoruz. Sizin tecrübe ve teknolojinizi çok önemsiyoruz. Eski İpekyolu’nun doğusunda bulunan Çin’den eski İpekyolu’nun batısında bulunan Türkiye’ye gelerek bu kongrede sizlerle olmaktan çok mutluyum.” dedi.

 

IRAK OLARAK TAM ZAMANLI ENERJİ ARZINI GERÇEKLEŞTİRECEĞİZ

Irak Elektrik Bakan Yardımcısı Adil H.Mahdi Al-Rahmene ise etkinliğin enerji sektörüne önemli destek sağladığını belirterek, “Enerji artık en önemli sektör konumuna geldi. Hayatın her detayında var. Irak hükümeti enerji sektörüne kaynakları aktarmaya devam ediyor. Bu sektördeki ufacık gecikme zirai, sanaii ve birçok alanda gecikmelere sebep olur. Yıllık 40 milyon dolarlık kayıp var 2011 verilerine göre. 2020 yılına kadar ve 2030 yılına kadar kısa ve uzun vadeli olmak üzere iki stratejimiz var. Üretim ve dağıtım alanında. Yenilenebilir ve yeşil insan kaynaklarına ağırlık vereceğiz. 2012-2018 yılları arasında yeni üretimler yeni santraller kurulması planlandı. Büyük bütçelere ihtiyacımız var. Enerji ihtiyacı agresif şekilde artıyor! Tam zamanlı enerji arzı gerçekleştireceğiz. Bunlara ek olarak çevre programları geliştireceğiz. Önceliğimiz ham petrolün yanı sıra doğalgaz kullanımı. Enerji Bakanlığımızın hırslı hedefleri var“ açıklamasında bulundu.

 

TÜRK YATIRIMCILARA İHTİYAÇ VAR

Mozambik Enerji Bakan Yardımcısı Jaime Himede, “Bu önemli organizasyon için özellikle teşekkür etmek istiyorum. Mozambik’te kırsal programlarımız var. Enerji kaynakları anlamında çok yatırım yapılıyor. 2014 itibariyle elektriğin yüzde 70 oranında üretimi sağlanıyor. Yine de ihtiyaçlar var. Özellikle Türk yatırımcılara çok ihtiyacımız var. Daha uzun mesafeli yatırımlar yapmak, enerji alt yapısının güçlendirilmesi güç kaybının azaltılması gerekiyor. Bunlar da sürdürülebilir kalkınma için çok etkili. Enerji matrisinin yüzde 25’inin yenilenebilir kaynaklardan sağlanması gerekiyor“ dedi.

 

ENERJİDE İŞ DÜNYASI, REKABET VE PİYASA VAR

Global Enerji Derneği Başkanı Avukat Çiğdem Dilek, EIF kongrelerinin 7. sinde buluşmaktan oldukça mutlu ve gururlu olduğunu belirterek, “Gururluyuz çünkü EIF kongreleri serbestleşen Türkiye enerji piyasasında aktörlerin bir araya geldiği seçkin ortamlardan biri olmayı başarmış, kamunun ve özel sektörün yoğun ilgisi ile her yıl katlanarak büyümüştür. EIF etkinliği artık sadece kongre olmaktan çıkmış enerji etkinliklerinin toplandığı bir platform olmuştur. Zira bugün 2 gün sürecek kongrenin yanı sıra bu alanda 10.000 m² fuar alanının açılışını da yapacağız. Buna ilaveten Lisanssız Elektrik Üretimi semineri, Türk- Kore işbirliği forumu, BOR semineri gibi eş zamanlı etkinlikler ve ayrıca Elektrik mevzuatı Kursumuz vardır. Yine Türkiye de ilk defa yapılan Energy Challenge Üniversiteler arası Enerji Yarışmasını OMV’nin sponsorluğunda yapacağız. Türkiye’de son yıllarda enerji etkinliklerinin arttığını görüyoruz. Neden? Çünkü artık enerjide iş dünyası var. Bakın bu salonda iş dünyasının pek çok tanınmış siması bulunmakta. İkincisi Enerjide rekabet var. En önemlisi Enerjide artık Bir “Piyasa” var. Eskiyi hatırlayacak olursak ne rekabet, ne özel sektör ne de piyasadan söz edebilirdik. İşte özel sektöre açılmanın getirdiği gereklilikle bugün artık pek çok enerji etkinliği düzenlenmektedir. EIF kongreleri bu platformların en etkinlerinden biri olarak bugün özellikle Otadoğu bölgesinde çok önemli bir ihtiyaca cevap vermektedir.” dedi.

http://enerjigunlugu.net

24 Kasım 2014

 

BU BÖLÜMDEKİ DİĞER BAZI BAŞLIKLAR