Topaz projesi tamamlandı

550 MW’lık proje ile güneş elektriğinde yeni bir rekor kırıldı.

 

550 MW’lık Topaz güneş elektriği projesinin tamamlanarak tam kapasite ile elektrik üretimine başladığı bildirildi.

 

Berkshire Hathaway Energy şirketinin yatırımı ile ABD’nin Kaliforniya eyaletinde gerçekleştirilen proje böylelikle dünyanın en büyük güneş elektriği projesi olma ünvanını elde etti. Bu ünvan Aralık 2013’den beri Çin’de inşa edilmiş olan 320 MW gücündeki Longyangxia projesine aitti.

 

Projede ABD’li ince filmli güneş paneli üreticisi First Solar’ın ürünleri kullanılırken, projenin inşa çalışması da yine First Solar tarafından gerçekleştirildi.

 

Toplamda 9 milyon güneş panelinin kullanıldığı projenin planlanmasına 2008 yılında, inşa çalışmalarına ise 2011 yılında başlanmıştı.

 

First Solar tarafından açıklanan bilgilere göre projenin devreye girmesi ile her yıl Amerika’daki 160.000 evin elektrik ihtiyacını karşılayabilecek düzeyde elektrik üretimi gerçekleştirilebilecek.

 

Bu üretim ile her yıl 73.000 motorlu aracın trafikten çekilmesine denk şekilde yıllık 377.000 ton karbondioksit salımının önüne geçilmesini sağlayacak.

 

Proje en fazla bir yıl en büyük olma ünvanını taşıyabilecek

Bununla birlikte proje en büyük olma ünvanını uzun süre taşıyamacak. Yine First Solar tarafından inşa çalışmalarına devam edilen 550 MW’lık Desert Sunlight projesinin 2015 başında, diğer bir Berkshire Hathaway yatırımı olan ve SunPower tarafından inşa edilen Solar Star projesinin ise 2015 sonuna kadar tam kapasite ile devreye girmesi planlanıyor.

www.yesilekonomi.com

04.12.2014

 

BU BÖLÜMDEKİ DİĞER BAZI BAŞLIKLAR