GEYCEK RÜZGAR ENERJİ SANTRALİ DEVREDE

Kırşehir’in Mucur ilçesinde yapımı tamamlanan ’Geycek Rüzgar Enerji Santrali’nin açılışı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımı ile açılacak. Geycek Rüzgâr Enerji Santrali, 150 MW kurulu gücü ile Türkiye’nin en büyük rüzgar enerjisi santrallerinden biri konumunda ve yılda toplam 231.000 ton CO2 azaltımı gerçekleştirecek.

 

Yatırım tutarı yaklaşık 190 milyon avro olan santral, yılda 191 bin 500 kişinin elektrik ihtiyacını karşılamaya denk, 384 milyon kWh elektrik üretimi gerçekleştirecek olan santralin açılışını 30 Ocak’ta Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın yapacağı ve bu vesileyle Kırşehir’e geleceği açıklandı.

 

Elektrik piyasasının serbestleşmesi ile birlikte Polat Enerji, 2001 yılında 4 iştiraki ile (Doğal, Soma, Poyraz, Doruk) EPDK’ya 7 rüzgâr santrali için lisans müracaatında bulunmuş, Polat Enerji ve Demirer Enerji, başlangıçta bu 4 şirkette eşit hisselere sahip bir konumda iken, Ekim 2009’da Polat Enerji, Demirer Enerji’nin Soma Enerji Elektrik Üretim A.Ş.’deki hisselerini satın alarak, 2012 yılında da “150 MW’lık Geycek RES projesini” devralmıştı. Galatasaray kulübü başkanlığını bırakmasının ardından bütün mesaisini yenilenebilir enerji işine ayıran Adnan Polat, sektörde sessiz ve derinden büyümesiyle dikkatleri üzerinde toplarken Kırşehir’e yaptığı yatırım nedeniyle de bölge halkının sevgisini kazandı.

 

Polat Enerji, Türkiye’deki rüzgar enerji kapasitesinin yüzde 23’üne sahipken, aralarında Balıkesir, Manisa, İzmir, Çanakkale, Kırşehir gibi illerin bulunduğu 10’a yakın değişik bölgede üretim yapıyor.

 

Fransız yenilenebilir enerji şirketi EDF EnergiesNouvelles’ten yapılan açıklama ile de Türkiye’deki ortakları Polat Enerji tarafından, Kırşehir Mucur’da yapımı tamamlanan 150 MW’lik kurulu güce sahip Geycek Rüzgar Enerji Santrali’nin devreye alındığı belirtilirken, EDF EnergiesNouvelles, Türk rüzgar enerjisi pazarına bağlılığını bir kez daha teyit edildiği belirtildi.

 

Al - Yel Elektrik Üretim A.Ş. tarafından Kırşehir Mucur’da yatırımına başlanan Geycek Rüzgâr Enerji Santrali, 150 MW kurulu gücü ile Türkiye’nin en büyük rüzgar enerjisi santrallerinden biri konumunda ve yılda toplam 231.000 ton CO2 azaltımı gerçekleştirecek. (İHA)

www.milliyet.com.tr

29 Ocak 2015

 

BU BÖLÜMDEKİ DİĞER BAZI BAŞLIKLAR