"Dünya Tasarım Oscarları"na Türk damgası

ODTÜ`lü endüstriyel tasarım ekibi Designnobis, "Uluslararası Tasarım Oscarları" Yarışması`nda 7 ödül birden kazandı.

 

ODTÜ Öğretim Üyesi Dr. Hakan Gürsu, AA muhabirine, ABD`nin Los Angeles kentinde düzenlenen yarışmanın, dünyanın en prestijli endüstriyel tasarım ödülleri arasında yer aldığı ifade etti.

 

Designnobis ekibinin 7 ödül birden kazandığını bildiren Gürsu, tasarımlar arasında öne çıkan "Solar Taksi"nin elektrikli bir araç olarak tasarlandığını, aynı zamanda güneş panelleri sayesinde temiz enerjiyle çalıştığını anlattı. Bu tasarımın Ulaşım ve ALTERNATİF Yakıtlı Araçlar kategorilerinde 2`ncilik ödülü ve mansiyon aldığını bildiren Gürsu, şöyle konuştu:

 

"Solar Taksi`nin, şehir merkezlerinde turistik amaçlı kullanımı hedefleniyor. Tasarım, ALTERNATİF enerjisiyle ve yüksek performansıyla geleceğin ulaşım aracı olarak nitelendiriliyor. Güneş enerjisini kullanımının yanında elektrikli olan araç, hafif, ekonomik, güvenli ve çevreci ürün kimliğiyle modern ortamlara uyum sağlarken panoramik manzarası ile ferah bir iç mekan yaratıyor. Katlanabilir koltuklarıyla 5 yolcuya kadar genişleyen esnek iç hacmi, rampa ve çift kapısı ile engelli kullanımı için de erişilebilirlik sağlıyor."

 

Türk ekipten masa lambasına ALTERNATİF

"Torchia Solar" isimli tasarımda ise taşınabilir şarj ve aydınlatma ünitesi için enerji kaynağı olarak güneşin kullandığını dile getiren Gürsu, solar panellerle elde edilen enerjinin, cep telefonu gibi taşınabilir cihazlarda kullanılabilmesinin sağladığını kaydetti.

 

Gürsu, acil durum ve afet halinde aydınlatma ve işaretleme yapabilen tasarımın Sürdürülebilir Yaşam kategorisinde 1`incilik ödülüne layık görüldüğünü belirtti.

 

"Scorpion Lamp" adını verdikleri tasarımı da mevcut masa lambalarının kafa ve boy ayar mekanizmaları sebebiyle kısa zamanda verimsiz hale gelmesine çözüm olarak tasarlandığını bildiren Gürsu, tasarımın herhangi bir mekanizma içermeden muazzam bir aralıkta ayarlanabilen minimalist bir ürün olduğunu kaydetti. Gürsu, Scorpion Lamp`ın Ev Ürünleri-Aydınlatma kategorisinde 3`üncülük ödülü aldığını söyledi.

 

Dünya Ödüllü Şirketler sıralamasında ilk 5`e yükseldi

Gürsu ve ekibi, bu dört ödülün yanı sıra çağdaş kent yaşamına uyumlu taksi istasyonu "Taxi Station" tasarımı Mimari ve Diğer Mimari kategorilerinde; modüler parçalardan oluşan ve alet kombinasyonları yaratmayı sağlayan inovatif set "Modular Hand Tools" ise Bahçe Mobilya ve Aksesuarları kategorisinde mansiyon ödüllerine layık görüldü.

 

Bu ödüllerle "Dünya Ödüllü Şirketler" sıralamasında ilk 5`e yükselen Gürsu ve ekibinin son 8 yılda toplam 135 tasarım ödülü bulunuyor. Selma Kasap, ANKARA

www.aa.com.tr / bilim-teknoloji

11 Nisan 2015

 

BU BÖLÜMDEKİ DİĞER BAZI BAŞLIKLAR