Piller jenaratöre dönüşecek

Gelişmiş elektrikli araçları bulunan Tesla, otomobillerden sonra evler için geliştirdiği pil çözümünü de tanıttı.

 

Powerwall adı verilen yeni Tesla pilleri, güneş panellerinden aldığı enerji ile şarj olabilen bir batarya sistemine sahip. Aynen bir jenaratör gibi çalışan piller, elektrik kesintileri ya da elektriğin olmadığı yerlerde kullanılabilecek.

 

Powerwall pilleri güneş enerjisi ile şarj olduktan sonra gece ya da güneşin olmadığı zamanlarda depoladığı enerjiyi kullanıyor.

 

Tanıtımı firmanın CEO’su Elon Musk tarafından yapılan pil sisteminde 10 ve 7 kWh olmak üzere iki farklı kapasite seçeneği yer alıyor.

 

10 kWh olan sürümün ABD fiyatı 3500 dolar, 7 kWh olan sürümün fiyatı ise 3000 dolar olarak açıklandı. Ağırlığı 100 kg olan piller uzman teknisyenler tarafından ev ve işyerlerine kurulabiliyor.

 

Birden fazla pil aynı anda bağlanarak toplamda 90 ya da 63 kWh gücünde batarya sistemi de kullanılabilir. Piller yaz aylarında ilk olarak ABD’de satışa sunulacak.

 

ABD’li elektrikli otomobil üreticisi Tesla, yeni ürünü Powerwall ile evlere çıkarma yaptı. Güneş enerjisi ile şarj olan piller enerji depolayarak jeneratör gibi kullanılabilecek.

www.mynet.com / teknoloji

05.05.2015

 

BU BÖLÜMDEKİ DİĞER BAZI BAŞLIKLAR