İstanbullu yakıta günde 2 lira harcayacak

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, yerli otomobille ilgili bazı detayları açıkladı. Bakan Işık, yakıtla ilgili de müjdeyi verdi: Diyelim ki bir ay siz İstanbul`dan, İzmit`ten Kocaeli`nden çıkmadınız, o bir ay günlük 2 liralık, 3 liralık şarj maliyetiyle rahatlıkla gezebileceksiniz.

 

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, yerli otomobile ilişkin, "Bir taraftan içten yanmalı motor, bir taraftan sadece elektrikli olacak ama ticarileşmesinde de Ar-Ge noktasında da yoğunlaştığımız, menzili uzatılmış elektrikli araç olacak" dedi.

 

Işık, Kanal 24`te katıldığı programda, gündeme ilişkin soruları yanıtladı.

Yerli otomobil çalışmalarına ilişkin soru üzerine Işık, üç tip araç olacağını ancak menzili uzatılmış elektrikli araca yoğunlaştıklarını söyledi. Işık, yürütülen çalışma sonucunda içten yanmalı motor seçeneğini de gündeme aldıklarını belirterek, "Yani bildiğimiz benzinli, mazotlu motor seçeneği olacak ama `biz bu alanda iddialıyız` demiyoruz. O bir seçenek olarak duruyor ama özellikle odaklandığımız alan menzili uzatılmış elektrikli araç" diye konuştu.

 

Güvenli yolculuk

Üçüncü ALTERNATİFİN ise sadece elektrikli araç olduğunu anlatan Işık, şunları kaydetti: "Yani bu çalışma aslında tek bir modele odaklanmadı. Bir taraftan içten yanmalı motor, bir taraftan sadece elektrikli olacak ama ticarileşmesinde de Ar-Ge noktasında da yoğunlaştığımız, menzili uzatılmış elektrikli araç olacak. Bir istatistik yapılmış, İstanbul`da insanlarımız aracıyla günde ortalama yaklaşık 25 kilometre yol yapıyor. Bu araç 80-100 kilometre güvenle, elektrikli bataryasıyla rahatlıkla yol gidebiliyor. Bunun anlamı şu; diyelim ki bir ay siz İstanbul`dan, İzmit`ten Kocaeli`nden çıkmadınız, o bir ay günlük 2 liralık, 3 liralık şarj maliyetiyle rahatlıkla gezebileceksiniz. İnsanlar şehir içi için ayrı, şehirlerarası için ayrı araç kullanamayacağına göre; diyelim ki bir işimiz çıktı İzmit`ten Ankara`ya gitmek durumundayız. O zaman da 80-100 kilometre güvenle gittikten sonra, aracın bataryası zayıflamaya başlayınca arkada küçük bir jeneratör olacak ve o jeneratör, batarya zayıfladığı zaman hem aracın motorlarını besleyecek hem de bataryayı şarj edecek. 15-20 dakikada şarjı bitince, tekrar bataryayla gideceksiniz ve benzinin, mazotun, LPG`nin olduğu her yere güvenle yolculuk yapabileceksiniz."

 

"İlk etapta 4 model olacak"

Söz konusu araçların hangi modellerde olacağına ilişkin de açıklamalarda bulunan Işık, işe ilk etapta dört modelle başlayacaklarını bildirdi.

 

Ağustos ayında bu dört modelin de prototipinin çıkacağını belirten Işık, gelecek yıl ise üretilecek filonun her türlü testlerinin yapılacağını ve 2020 yılından önce seri üretimin başlayacağını kaydetti. Bakan Işık, "Marka olacaksanız her segmente hitap etmeniz gerekiyor. SUV olacak, cip olacak, sedan olacak, hatchback olacak. Dört ayrı modelle başlanacak ama daha sonraki modeller sürekli geliştirilecek. Burada hedefimiz, bir markanın piyasada kalıcı olarak var olması" dedi. Filo üretiminden ne anlaşılması gerektiğini de anlatan Işık, bunun, tüm testlerinin yapılabileceği kadar aracın üretilmesi olduğunu söyledi. (AA)

www.yenisafak.com.tr / ekonomi

02.06.2015

 

BU BÖLÜMDEKİ DİĞER BAZI BAŞLIKLAR