TEDAŞ ve GES yatırımcıları ilk kez biraraya geldi

Türkiye Elektrik Dağıtım Anonim Şirketi (TEDAŞ) Yönetim Kurulu Üyesi ve Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Taşdemir, güneş enerjisi proje sayısının her geçen gün artış gösterdiğini belirterek, "Şu ana kadar güneş enerjisinden elektrik üretimi için yaklaşık 3 bin proje başvurusu oldu ve 211 güneş santrali devreye girdi, bu sayı güneş enerjisine hızlı bir giriş yaptığımızın göstergesidir" dedi.

 

Uluslararası Güneş Enerjisi Topluluğu - Türkiye Bölümü (GÜNDER) tarafından organize edilen, TEDAŞ ile güneş enerjisi firma temsilcilerinin buluştuğu Proje Koordinasyon Toplantısı ilk kez yapıldı.

 

Güneş enerji projeleri üzerine yatırımcıların sorunlarının dile getirildiği toplantıda konuşan Taşdemir, "Türkiye`nin en önemli enerji kaynaklarından biri olan güneşin enerji üretiminde 2 yıllık bir geçmişi var, İngiltere ve Almanya`daki düzenleyici kurumlar mevzuatlarını 5 ile 7 yılda oluşturdu. Türkiye ise 2 yıldan bu yana sorunları gözlemleyip çözüm önerisi sunmaya gayret ediyor" diye konuştu.

 

Taşdemir, Türkiye`de yatırımcının karşısına sürekli engeller çıktığını belirterek, engellerin kaldırılması için bu toplantının ilk kez yapıldığını ve böylelikle güneş enerjisi yatırımcılarının sorunlarını dinleyip ona göre çözüm önerileri üzerinde çalışacaklarını söyledi. TEDAŞ`ta 850 projenin değerlendirildiğini belirten Taşdemir, bunun hızla gerçekleşmesi için ilgili birimlerin hafta sonu da çalıştığını söyledi.

 

"Ne kadar hızla güneş enerjisinden elektrik üretimini yaygınlaştırırsak Türkiye`nin dış açığını kapatmamız o kadar kolay olur" diyen Taşdemir, 1 megavatlık bir santrali devreye alınmasının o miktara denk gelen petrol ve doğalgazın satın alınmayacağını ve kullanılmayacağını belirtti.

 

TEDAŞ Güneş Enerjisi Sistemleri (GES) Proje Müdürü Bilal Şimşek ise lisanslı ya da lisanssız güneş enerjisi sistemlerinde her kapasite için ayrı bir mevzuat gerektiğinin altını çizerek, "Proje başvurularında 1 kilovat da olsa, 1 megavat da olsa yatırımcı aynı işlemi görüyor, bu da yatırımcı için zorluk teşkil ediyor, bir standardın yakalanması gerekli" diye konuştu. TEDAŞ olarak bu sorunlara da çözüm bulacaklarını dile getirdi.

 

GÜNDER Genel Sekreteri Faruk Telemcioğlu`nun moderatörlüğünde gerçekleştirilen toplantıda, Telemcioğlu sorunların çözümü için TEDAŞ yetkilileri ile proje yetkilileri arasında yazılı bir mutabakat olması gerektiğine işaret etti.

 

Güneş enerjisi ile ilgili başvurularda ön kontrol ve incelemenin başlamış olmasının sevindirici olduğunu dile getiren Telemcioğlu, "Güneş enerji projelerinde başvuruların şeffaf olması gerekir, bunun yanında başvuru takibinin kolay olması ve dijital ortamlarda erişim mümkün olmalı" değerlendirmesinde bulundu.

 

Yaklaşık 4 saat süren koordinasyon toplantısında yatırımcılarının sorunları dört başlık altında toplandı.

 

Buna göre, güneş enerjisinde en çok proje teknik değerlendirme sorunların yaşandığı gözlenirken, bunu proje onay süresinin uzunluğu, proje tadilat sürecinde yaşanan sorunlar, projelerin onay bedelleri ve maliyet sorunları takip etti.

www.timeturk.com

08.07.2015

 

BU BÖLÜMDEKİ DİĞER BAZI BAŞLIKLAR