GÜNEŞTEN ELEKTRİK ÜRETİMİNİ ARTIRACAK MİLLİ TEKNOLOJİ

Gediz Üniversitesi öğrencileri, güneş panellerinin kendi kendini temizlemesini sağlayacak özel kaplama geliştirdi. TÜBİTAK destekli proje, yenilenebilir enerji sektörünü önemli bir dertten kurtaracak.

 

Çevreci enerji kaynağı güneşten elektrik üretiminde en büyük sorun panellerin kirlenmesi. Bu yüzden verimlilik azalıyor, yüksek temizlik bedelleri ödeniyor. Gediz Üniversitesi Elektrik Elektronik Mühendisliği Bölümü 4’üncü sınıf öğrencileri Başak Kaya ve Ömer Çağrı Avcar teknolojide yeniliğe imza attı. Mucit gençler, danışman hocaları Yrd. Doç. Dr. Mehtap Özdemir Köklü ile güneş panellerinin kendi kendini temizlemesini sağlayacak kaplama geliştirdi. Enerji sektörüne büyük bir kolaylık getirecek ve elektrik verimliliğini artıracak projeyi TÜBİTAK da destekledi.

 

KULLANIM ÖMRÜNÜ DE ARTIRACAK

Yrd. Doç. Dr. Köklü, çevreci enerji kaynaklarından güneşten elektrik elde edilirken karşılaşılan en büyük sorunlardan birinin panellerin kirlenmesi olduğuna dikkat çekti. Yrd. Doç. Dr. Köklü, bu yüzden elektrik üretiminde yüzde 15’lere varan kayıplar yaşandığını ve yüksek tutarda temizlik harcamaları yapılmak zorunda kalındığını dile getirdi, şunları söyledi: “Tozlar, çiçek polenleri ve kuş pislikleri panellerin üzerini kaplayarak güneş ışınlarının geçmesini engelliyor. Bu yüzden düzenli olarak temizlenmeleri gerekiyor; bu çevreci kaynaktan enerji elde edilmeye çalışılırken, kullanılan kimyasal temizleyicilerle bir yandan da çevre kirletiliyor. Temizlik işlemi sırasında yüzeyi çizilen panellerin ömrü ve enerji verimliliği azalıyor; üretim maliyeti de ciddi oranda artıyor. Öğrencilerimizle geliştirdiğimiz kaplama ise panellerin dışarıdan hiçbir müdahale gerekmeden kendi kendini temizlemesini sağlıyor. Böylece enerji üretiminde yüzde 15’e varan kayıplar ile yüksek temizlik maliyetleri ortadan kalkacak, yenilenebilir enerji sektörü milli bir teknoloji kazanmış olacak.”

 

“BİR HAYALLE BAŞLADI”

Gediz Üniversitesi öğrencileri Başak Kaya ile Ömer Çağrı Avcar da insanlığa yeni bir teknoloji sunacakları için mutlu ve heyecanlı olduklarını dile getirerek, “Bir hayalle başlayan projemizin bu noktaya gelmesinde bize her türlü desteği veren üniversitemize, hocalarımıza ve TÜBİTAK’a ne kadar teşekkür etsek az” dedi. (İHA)

www.milliyet.com.tr

22.08.2015

 

BU BÖLÜMDEKİ DİĞER BAZI BAŞLIKLAR