TKDK’den yenilenebilir enerjiye destek

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK), yenilenebilir enerji kaynakları kapsamında rüzgar, güneş, jeotermal ve biyogaz sistemlerine yönelik 1 MW’a kadar yatırımlara destek verecek.

 

Konu ile ilgili açıklama yapan TKDK İl Koordinatörü Erhan Çiftçi, Aydın’ın Türkiye’de güneş, jeotermal ve rüzgar enerjisi potansiyeli yüksek illerin başında geldiğini söyledi. IPARD-II kapsamında yenilenebilir enerji sistemleri için destek vereceklerini açıklayan Çiftçi, bu kapsamda en büyük yeniliğin, yenilenebilir enerji kaynaklarının destek kapsamına alınması olduğunu belirti.

 

TKDK İl Koordinatörü Çiftçi, yaptığı açıklamada şunları kaydetti: "Yenilenebilir enerji sistemlerine maksimum 1,2 milyon euro, yani 3,5 milyon TL’ye yakın bütçe sağlanacak. Belirli kamu tüzel kişiliklerine, yenilenebilir enerji tesislerinin kurulumu için yüzde 100 destek sağlayacağız. Yine aynı kapsamda özel sektör ve gerçek kişiler tarafından yapılacak yenilenebilir enerji yatırımları da destek kapsamındadır. Özel sektör ve gerçek kişiler tarafından maksimum 500 bin euroya kadar yapılacak yatırımlar içinse yüzde 65’e kadar destek sağlanacak. Bu anlamda ilimizde güneş, jeotermal, rüzgar ve biyogaz enerjisinden elektrik üretimine yönelik olarak 1 MW’a kadar kurulacak yatırımlara hibe desteği sağlanacaktır. Ayrıca işletmelerin kendi elektriğini üretmesine yönelik destekler de verilecektir. Aydın, bu kapsamda özellikle güneş enerjisi, jeotermal enerji ve rüzgâr enerjisi yatırımları için oldukça uygun bir ildir. Bu konuda yatırım yapmak isteyen tüm potansiyel yatırımcılarımızı, bu desteklerden faydalanmaya davet ediyoruz.”

AYDIN (CİHAN) 14.08.2015

 

BU BÖLÜMDEKİ DİĞER BAZI BAŞLIKLAR