Şirket 660 MW`lık proje ile kendi rekorunu kıracak

 

DONG Energy en büyük deniz üstü rüzgar yatırımını başlatıyor

Dong Energy dünyanın en büyük deniz üstü rüzgar enerjisi projesi olacak olan Walney 3 projesi için nihai yatırım kararının verildiğini açıkladı.

 

Danimarkalı şirket tarafından Çarşamba günü yapılan açıklamada 660 MW gücünde olacak projenin iki faz olarak geliştirileceği ve 2018 yılında tamamlanarak devreye alınmasının planlandığı bildirildi.

 

Projenin ilk fazında MHI Vestas tarafından üretilen 8 MW gücünde 40 adet V164-8.0 MW modelli rüzgar türbini kullanılacak iken, ikinci fazda ise Siemens tarafından üretilen 7 MW gücündeki 47 adet SWT-7.0-154 türbinleri kullanılacak.

 

İrlanda denizi üzerinde Cumbria kenti kıyılarına 19 kilometre uzaklıkta yer alacak projenin Birleşik Krallık’taki 460 binden fazla evin elektrik tüketimine denk üretim gerçekleştirmesi öngörülüyor.

 

DONG Energy santralde ürettiği elektrik için megavat-saat başına 15 yıl boyunca 150 Poundluk alım garantisi sağlamış durumda. Şirket deniz üstü rüzgar enerjisi alanındaki seviyelendirilmiş enerji maliyeti megavat saat başına 100 Avro düzeyine düşürmeyi hedefliyor.

 

DONG Energy’nin Walney 1 ve Walney 2 santralleri ile birlikte bölgedeki deniz üstü rüzgar enerjisi gücü 1.027 MW’a ulaşmış olacak.

 

Halihazırda dünyanın en büyük deniz üstü rüzgar enerjisi tarlası yatırımı olan 630 MW gücündeki London Array projesi yine DONG Energy tarafından 2014 yılında tamamlanmıştı.

www.yesilekonomi.com

30.10.2015

 

BU BÖLÜMDEKİ DİĞER BAZI BAŞLIKLAR