"Türkiye`nin rüzgardaki hedefleri yatırımcı için cazibe kaynağı"

"Rüzgar türbini imalatını tamamıyla Türkiye`de yapacak yatırımcıları çekmeye çalışıyoruz. Türkiye`nin ileriye dönük yatırım hedefleri, yabancı yatırımcılar için cazibe kaynağı"

 

Türkiye Elektrik İletişim A.Ş. (TEİAŞ) Genel Müdür Vekili İbrahim Balanuye, Türkiye`nin rüzgar türbini imalatı yapacak yerli ve yabancı şirketler için önemli bir potansiyel sunduğunu belirterek, "Türkiye`nin ileriye dönük yatırım hedefleri, yabancı yatırımcılar için cazibe kaynağıdır. Yabancı yatırımcıları ülkeye çekmek için TEİAŞ olarak çalışmalar yapıyoruz" dedi.

 

Balanuye, AA muhabirine Türkiye`de rüzgar türbini üretiminin geleceğine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

 

Balanuye, Türkiye`nin rüzgar enerjisi hedefleri doğrultusunda, dünyadaki belli başlı türbin üreticilerinden bazılarını ülkeye çekmek için çaba harcadıklarını ve şu anda 5 bin megavatlık bir kapasiteden söz edildiğini kaydederek, şunları söyledi:

 

"Türkiye rüzgar türbini imalatı yapacak yerli ve yabancı şirketler için önemli bir potansiyel sundu. Türkiye`nin ileriye dönük yatırım hedefleri, yabancı yatırımcılar için cazibe kaynağıdır. Yabancı yatırımcıları ülkeye çekmek için TEİAŞ olarak çalışmalar yapıyoruz. Yatırımcının Türkiye`ye çekilebilmesi durumunda, rüzgarda devletin verdiği bir teşvik rakamımız var, fakat bu rakamlar yerli üretim olmadığı için bugün kullanılamıyor. Bu teşviklerden kendi yatırımcımızın da yararlanmasını istiyoruz, teknolojik yatırımı yapan dış şirketler de 5 bin megavatlık ciddi bir kapasiteden yararlanabilir. Geçmişte var olan ancak işletmeye alınmayan kapasitemiz de dikkate alındığında, çok ciddi bir kapasitemiz var, bunun yatırımcıları teşvik edeceğini düşünüyoruz."

 

`Çantacılık etik değil`

Hem rüzgar hem güneş enerjisinde, sektörü engelleyen "çantacılık" olayını da değerlendiren Balanuye, bunun etik olmadığını ifade etti.

 

Zaten sınırlı olan enerji kapasitelerinin hayata geçirilmesinde engel oluşturan "çantacılık"ı ortadan kaldırmak için çaba harcadıklarını belirten Balanuye, "Hem rüzgar hem güneş enerjisinde, sektöre engel oluşturan `çantacılığı` önlemek için elimizden geleni yapıyoruz. Bakanlık ve Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu olarak periyodik kontrol etapları oluşturulup, çantacılıkla mücadele edilebilir" diye konuştu.

 

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Ali Rıza Alaboyun Türkiye`nin 2023 rüzgar enerjisindeki hedeflerinin 20 bin megavat kurulu güç olarak belirtmiş ve bu hedefe ulaşmak için yılda 1 bin 950 megavatlık, yani 2 milyar dolarlık rüzgar yatırımının gerçekleşmesi gerektiğini ifade etmişti. (AA)

www.trthaber.com

06.11.2015

 

BU BÖLÜMDEKİ DİĞER BAZI BAŞLIKLAR