Güney Kore’den Elbistan’a 7 MW’lik güneş enerjisi santrali

Güney Kore merkezli olarak dünyanın birçok ülkesinde faaliyet gösteren Hanwha Q Cells isimli dev enerji firması, Elbistan’ın güneşine 7 MW kurulu güce sahip olacak güneş enerjisi santralinin kurulumu için çalışmalara başladı.

 

2011 yılından beri yapılan testlerde güneş enerjisi santrali kurulması yönünde Türkiye’nin en önemli merkezlerinden biri olan Elbistan’ı güneş tarlasına çevirecek yatırımların startı verildi. Yıllık güneşlenme oranına göre ‘altın madenine’ benzetilen Elbistan’da Büyükyapalak, Küçükyapalak, Gökçek, Evcihüyük ve Gündere Mahalleleri’nde onlarca firma güneş enerjisi santrali kurmak için arazi satın aldı. Elbistan’a lisanslı ve lisanssız olarak yatırım yapacak firmalar, Türkiye Elektrik İletim Anonim Şirketi (TEİAŞ) ve Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu’ndaki (EPDK) resmi prosedürlerin tamamlanmasını bekliyor.

 

Çoğunluğu lisansız olarak inşa edilecek güneş enerjisi santrali projelerinin hayata geçmesiyle bölgede lisanslı olarak da açılan yarışmayı kazanan Solar Ventures Sarı En. Yat. San. ve Tic. A.Ş. isimli firma, ELBİSTAN 1 GES ismini verdiği güneş enerjisi santralinin de kurulumuna başlaması bekleniyor.

 

Elbistan’da uzun süredir devam eden güneş enerjisine dayalı santral kurulması çalışmalarında ilk somut adımı atan firma Güney Koreli Hanwha Q Cells isimli firma oldu. Kurulu gücü 7 MW olacak güneş enerjisi santralinin kurulumuna Büyükyapalak ve Gündere (Evliya) Mahalleleri arasında yaklaşık 200 dönümlük arazide başlandı. Türkiye’de kurulu güç bakımından en büyük güneş enerjisi santrallerinden biri olan projede elektrik üretmek için 20 binden fazla panel kullanılacak. Hanwha Q Cells’e ait santralin kurulumu için çok sayıda alt yüklenici firma arazide çalışmalarını sürdürüyor. Bir yandan yol açma ve enerji nakil hattının yapımı devam ederken, güneş panellerinin yerleştirileceği sacayaklar da tarlaya döşenmeye başladı. Çok sayıda kişinin istihdam edildiği projenin 4 ay içerisinde tamamlanması öngörülürken, elektrik üretimine ise 2016 yılı itibariyle başlamasının hedeflendiği öğrenildi.

www.elbistaninsesi.com /

11.11.2015

 

BU BÖLÜMDEKİ DİĞER BAZI BAŞLIKLAR