İSKİ SU KESİNTİLERİNİN ÖNÜNE GEÇMEK İÇİN DEV JENERATÖR ALACAK

İstanbul’da yaşanan su sıkıntılarının çözüme kavuşturulacağının müjdesini veren Başkan Topbaş, “İstanbul Su İdaremiz yani İSKİ’miz Edirne ilimiz kadar enerji tüketimi var. İSKİ’nin günlük masrafı 380 milyon lira gibi bir masrafı var. İnşallah İSKİ’miz yaptığımız çalışmalar sonucunda hem rüzgar gülü hem de güneş enerjisi ile kendi enerjisini üretecek. Bu çalışmaların kararını verdik ve adımları atmaya başlayacağız. Meydana gelen su kesintilerinin büyük bir kısmı elektrik kesintilerinden oluşmaktadır. İSKİ su kesintilerinin önüne geçmek için dev jeneratör alma kararı aldı” şeklinde konuştu.

 

3’ÜNCÜ HAVALİMANI’NIN ENERJİSİNİN YÜZDE 50’SİNİ KATI ATIK TESİSİ SAĞLAYACAK

İstanbul için dev bir dönüm noktası olacak proje üzerinde çalışmaların devam ettiğini dile getiren Topbaş, “Amerika, Japonya, Almanya başta olmak üzere tüm gelişmiş ülkelerden sistem olarak daha iyiyi yakalamak ve hatta ileri geçmek adına önemli adımlar atmaktayız. Özellikle katı atık problemi kentlerde ciddi bir problem olarak bir çevre problemi olarak ortaya çıkmaktadır. Katı atık yönetimi başlı başına bir olay olarak değerlendirilmelidir. Bahsettiğim gibi Japonya Amerika ve Almanya’dan sonra İstanbul olarak biz, bir bölümü şimdilik olmak üzere ileri yakma tesisinin ihale aşamasına geldiğimizi paylaşmak istiyorum. 3 bin ton gün kapasiteli olmak üzere bir çalışma yapmaktayız. Bunun bir benzerini de Asya yakasında yapacağız. Avrupa yakasında atacağımız bu adım özellikle 1 buçuk milyon kişinin günlük elektrik enerjisini verebilecek bir tesis olacak. Ayrıca üçüncü havaalanının enerjisinin yüzde 50’sini karşılayacak” ifadelerini kullandı.

 

ASELSAN İLE BİRLİKTE METRO VAGONU VE BEYNİ İÇİN ÇALIŞMALAR YAPIYORUZ

Metro çalışmalarını yaparken, bu işin çok kolay bir iş olmadığını ve bununla ilgili olarak dünya teknolojilerinin de önüne geçme adına yeni teknoloji arayışlarının içinde olduklarını ifade eden Başkan Topbaş konuşmasını şu ifadelerle sürdürdü:

 

“Biz İstanbul Büyükşehir Belediyesi olarak bunların vagonlarını dışarıdan tedarik etmek yerine bu vagonların kazan kısmının ve beyin kısmının nasıl yapılacağı üzerinde çalışma yaptık. İlk defa burada açıklıyorum ASELSAN ile birlikte ikinci kademeye geldiğimiz bir çalışma var. Biz ülkemizin beyin gücünü üreten ve hatta dış ülkelere satan bir ülke haline gelmesini istiyoruz. Bunu ilk defa burada müjde olarak açıklıyorum.” (İHA)

12.11.2015

 

BU BÖLÜMDEKİ DİĞER BAZI BAŞLIKLAR