Zorlu Enerji yerli güneş paneli üretecek

Zorlu Enerji Genel Müdürü İbrahim Sinan Ak, Business France Türkiye Bilgilendirme toplantısı için gittiği Paris`te, Türkiye`de çıkması beklenen yasanın ardından Zorlu Grubu`nun güneş paneli üretimine başlayacağını söyledi.

 

Güneş ve rüzgar santrali projelerinde birçok ülkede ciddi gelişmeler olduğuna dikkati çeken Ak, "Önümüzdeki yıllar güneş yılları olacak diyebiliriz. Biz de Türkiye olarak gerekli düzenlemeleri yaparak güneş alanında yatırımcıları çekebilirsek, hatta güneş panellerinin Türkiye’de üretilmesini sağlayabilirsek, bu hedefimize kolaylıkla ulaşacağımızı düşünüyorum." ifadelerini kullandı.

 

Sinan Ak: Jeotermalde Türkiye`nin en büyüğü olacağız

Zorlu Enerji olarak özellikle jeotermal ve rüzgar alanında son 10 yıllık süreç içerisinde önemli yatırımlara imza attıklarını vurgulayan Ak, "Jeotermalde Türkiye’nin en büyük şirketi olma hedefimiz var. 500 megavat kapasitenin mutlaka üstüne çıkmak istiyoruz. Şu anda 140 megavattayız, yapımı devam eden de 160 megavatlık projemiz var. Bunun dışında güneş alanına da yönelmiş bulunuyoruz. Konuya ilişkin ciddi Ar-Ge çalışmalarımız var." şeklinde konuştu.

 

Türkiye`de konuya ilişkin çıkması beklenen kanun kapsamında Zorlu Enerji`nin güneş paneli üretmeyi hedeflediğini söyleyen Ak, yerli panel kullanmak isteyen yatırımcılara tedarik konusunda katkı vermek istediklerini söyledi.

 

"Yeni hükümet Rusya krizini çözecektir"

Türkiye`nin doğalgaz ihtiyacında Rusya`yla ilişkilerinin önemine ilişkin değerlendirmede bulunan Ak, "Rusya’yla ilişkilerin iyi olması Türkiye açısından her zaman olumlu bir durum. Çünkü insanların komşularıyla arasının bozuk olması, görüşmemesi iyi değildir. O yüzden bu ilişkilerin düzelmesinde fayda var." ifadelerini kullandı.

 

Ak konuşmasına şöyle devam etti: "Sayın Cumhurbaşkanı ve Başbakan da geçtiğimiz günlerde Rusya Milli Gününü kutladı. Böyle bir yola girilmiş durumda. Türkiye doğalgaz anlamında Rusya’ya bağımlı. Bu bağımlılığı da devam edecek gibi görünüyor. Gittikçe azalıyor ama yine devam edecek, bundan kaçışımız yok." Rusya`yla ilişkilerin bozulmasının sadece enerjide değil turizmde de büyük sıkıntılara sebep olduğunu belirten Ak, "Rus turistlerin dışında diğer ülkelerden gelen turistlerin azalmasıyla ciddi sıkıntılarla karşı karşıyayız. Bunların ekonomiye etkileri olacaktır ancak yeni hükümet bu konuda gereken adımları atarak bu sorunu da çözecektir diye düşünüyorum." diye konuştu.

 

Türkiye enerjiye 70 milyar dolar yatırım yaptı

Türkiye`nin enerjiye 70 milyar dolar yatırım yaptığını hatırlatan Ak, 56 milyar dolarının finansmanla sağlandığını ve finansmanın 50 milyarının ise yerli olduğuna işaret etti. Elektrik fiyatlarının çok düşük olmasından dolayı, mevcut projelerde geri ödeme sürelerinin uzadığına dikkati çeken Ak, durumun beraberinde sermaye darboğazı getirdiğini kaydetti. Ak, sözlerini şöyle sürdürdü: "Aynı zamanda finansman da uzamış durumda. Yeni yapılacak projelerde bu bir sıkıntı. Çünkü sermaye eksiğimiz var ve mevcut kredileri refinanse ederek daha uzun vadelere yaydığınız için de yeni projelere finansman bulmakta zorlanacaksınız. Siz hala mevcut kredilerin refinansmanı ile uğraşacaksınız. O yüzden uzun vadede yabancı finansmanın mutlaka Türkiye’ye girmesinin sağlanması gerekiyor. Bunun için de gerekli regülasyonların, uluslararası standartların hızlı bir şekilde tamamlanması ve yabancı bankaların da para verebilir hale getirilmesi lazım."

www.paralimani.com

18.06.2016

 

BU BÖLÜMDEKİ DİĞER BAZI BAŞLIKLAR