`Güneş Tarlası` üretime hazır

Büyükşehir Belediyesi`nin, tarımsal sulamada çiftçinin enerji maliyetini sıfırlamak üzere Döşemealtı İlçesi`nde kurduğu Güneş Enerji Santrali`nin panelleri takıldı. Üretime hazır hale gelen santralin Eylül ayında ulusal elektrik ağına bağlanması hedefleniyor. Projenin ikinci etabı için de ihale süreci sonuçlanmak üzere.

 

Döşemealtı İlçesi, Mellidağ Bölgesi`nde 33 bin metrekarelik alanda kurulan 600 kw gücündeki ilk güneş enerji santralinin güneş panellerinin montajı tamamlandı. Güneş Enerji Santrali`nin Eylül ayı içerisinde TEDAŞ kabul işlemlerinin ardından sisteme entegre edilmesi ve ulusal elektrik ağına dahil olması hedefleniyor. Yıllık 2 milyon 700 bin kilovat saat elektrik üretecek tesisle Türkiye`de ilk kez tarımsal sulama birliklerinin elektrik ihtiyacı güneşten karşılanacak. Çiftçiler, elektriğe ücret ödemeden tarımsal sulamalarını gerçekleştirebilecek.

 

İKİNCİ ETAP ARA VERMEDEN BAŞLAYACAK

İlk etabın 3 ayda tamamlanıp panellerin takıldığını ve santralin üretime hazır olduğunu açıklayan Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkanı Murat Demir, “4 etap halinde yıllık 2.7 megavat enerji üretecek Güneş Enerji Santrali`nin ilk etap çalışması tamamlandı. Projenin birinci ayağını oluşturan 600 kw gücündeki ilk enerji santralinin Eylül ayı içerisinde sisteme entegresini sağlayıp elektrik vermeye başlayacağız. Son iki etabın da ihale süreci sonuçlanmak üzere. Bir tanesi 420 kw bir diğeri de 600 kw kurulu güce sahip iki projenin de yakın bir tarihte de çalışmaları başlayacak. İkinci etabımızın çalışmalarını da yılbaşına kadar sonuçlandırmayı hedefliyoruz" diye konuştu.

 

ÇİFTÇİ MAĞDUR ETTİRİLMEYECEK

Tarım sektörüne büyük katkı sağlayacak ve tarımsal sulamayı çiftçinin üzerinde yük olmaktan kurtaracak projenin hedefinin sulama birliklerinin ve kooperatiflerin enerji maliyetini sıfırlamak olduğunu belirten Murat Demir, “Elektrik maliyetini herhangi bir şekilde çiftçiye yansıtacak kooperatiflerle çalışmayacağız. Bizim ürettiğimiz elektrik üreticimize direk yansıyacak, çiftçi mağdur edilmeyecek. Her kooperatif ile çiftçilerin huzurunda sözleşme imzalayacağız. Büyükşehir Belediyesi olarak elektrik ücretlerini tamamen yahut ürettiğimiz miktara göre karşılayabildiğimizi çiftçimiz bilecek, kooperatif üreticimizden ayrı bir ücret alamayacak" diye konuştu. Antalya (DHA)

www.hurriyet.com.tr

01.09.2016

 

BU BÖLÜMDEKİ DİĞER BAZI BAŞLIKLAR