İHH, kamplardaki enerji sıkıntısını güneş enerjisi kitleriyle çözüyor

İnsan Hak ve Hürriyetleri (İHH) İnsani Yardım Vakfınca yürütülen çalışma kapsamında, Suriye`de kurulan kamplara kurulan güneş paneli sistemiyle elektrik verilmeye başlandı.

 

Şam dışında birçok bölgede elektriğin olmadığı Suriye`de, Halep`e bağlı Azez kentindeki yaklaşık 10 bin kişinin barındığı Siccu kampı, kurulan sistemle elektriğe kavuştu.

 

İnsan Hak ve Hürriyetleri (İHH) İnsani Yardım Vakfınca yürütülen çalışma kapsamında, Suriye`de kurulan kamplara kurulan güneş paneli sistemiyle elektrik verilmeye başlandı.

 

İHH Kilis Koordinatörlüğü Basın Sorumlusu Zafer Ersoy, din, dil, ırk, cinsiyet ve mezhep farkı gözetmeksizin mazlumların yanında olmanın gayreti içerisinde olduklarını söyledi.

 

Suriye`de yaşanan drama sessiz kalmamak adına Suriye`nin kuzey bölgelerine 7 kamp kurduklarını belirten Ersoy, buralarda yaklaşık 80 bin Suriyeli`nin yaşamını sürdürdüğünü ifade etti.

 

Kamplarda barınan sığınmacılar için her türlü desteğin sağlandığını ifade eden Ersoy, şöyle konuştu:

 

"Azez`deki Siccu Konteyner Kenti`nde barınan kardeşlerimiz bizlere enerji sıkıntısı yaşadıklarını iletti. Bu sıkıntının giderilmesine yönelik başlattığımız çalışma kapsamında güneş enerjisi kitleriyle bu sorunu çözebileceğimize karar verdik. Kurulan güneş paneli sistemi sayesinde şu anda normalde karanlık olan konteynerler ailecek bir araya gelinebilen ortama dönüştü. Lambalar yanıyor, dolaplar çalışıyor. Artık insanlar telefonlarını rahatlıkla şarj edebiliyorlar. Elektriksizlik büyük bir sıkıntıydı. Hamdolsun bu sorunu aştık. İnşallah diğer kamplarımızda da bu sistemi uygulamaya başlayacağız."

 

Elektrik yokken insanların güneşin batmasıyla konteynerlere çekildiğini ve hayatın durduğunu anlatan Ersoy, kurulan sistem sayesinde birçok sorunun çözüme kavuştuğunu vurguladı.  (AA)

www.yeniasya.com.tr

19.04.2014

 

BU BÖLÜMDEKİ DİĞER BAZI BAŞLIKLAR