450 TL ye anahtarlık ‘Böcek

Halk arasında ‘Böcek’ olarak bilinen edilen ortam dinleme cihazları, artık anahtarlığa ve çakmağa benzeyen süs eşyalarına girdi. Çin den ithal edilen ve 450 TL ye satılan anahtarlık şeklindeki içerisine sim kart yerleştirilirken cihaz başka bir telefondan arandığı zaman aktif hale geçiyor ve dinleme yapılıyor.

 

Konya da anahtarlı dinleme cihazını satan ‘Galeri Güvenlik sahibi Fatih Tuncel, ilk bakıldığı zaman anahtarlık veya süs eşyası görünümündeki böceklerin fark edilmesinin mümkün olmadığını söyledi. Tuncel, şöyle dedi; “Halk arasında ‘böcek diye tabir edilen dinleme cihazları değişik boyut ve görünümlere sahip. Bunlardan bir tanesi ilk bakıldığı zaman uzaktan kumandalı, açma kapama fonksiyonu bulunan, araç anahtarlığına benziyor. Ancak, bu bir ortam dinleme cihazıdır. Bu anahtarlık görünümündeki cihazın içerisine cep telefonlarında kullanılan sim kart yerleştiriliyor. Dinlenmek istenilen ortama bırakılıyor. Anahtarlığın içerisindeki sim kartın numarası başka bir telefondan arandığı zaman aktif hale geçiyor. Cihaz ortamdaki tüm konuşmaları dinlettiriyor.”

 

Anahtarlığın yanı sıra kare şeklindeki çakmak ebatlarında ve üzerinde güneş paneli bulunan çeşidinin de bulunduğuna dikkak çeken Fatih Tuncel, şöyle devam etti : “Bu bir süs eşyasıymış gibi herhangi bir vitrinin üzerine bırakılabiliyor. Bu dinleme cihazına da yine sim kart yerleştiriliyor. Bunun da yine adaptör ve şarj cihazı var. Güneş enerjisi ile çalışabildiği için kullanım süresi daha uzun. Tüm bu dinleme cihazlarının yanında 2 santimetre kare ebatında değişik modeli daha var. Sakız veya yapıştırıcı madde ile bunu bir masa altına yapıştırmak mümkün. Bu cihaz da yine diğerlerinde olduğu gibi uzun süreli dinleme yapma imkanına sahip. Cihazların hepsi şarjlı ve USB bağlantısı aracılığıyla bilgisayara aktarabiliyor. Şarj edildiği zaman 6- 15 gün arasında bekleme süresine sahip. Dinleme cihazı aktif hale getirildiği zaman da 3- 5 saat dinleme yapabiliyor.”

‘Böcek olarak bilinen dinleme cihazlarının yanısıra bunların yerini tespit edebilmek için frekans bulucu cihaz da olduğuna dikkat çeken Fatih Tuncel, “Bulunduğu ortamın dinlendiğini düşenen bir kişi, bu cihaz ile varsa böceğin yerini tespit edebilir. Bu cihazın frekans tarayıcı özelliği var. Aktif olan herhangi bir böceği frekans gönderen nesneyi bulmaya yarıyor. İlk etapta cihaz açıldığı zaman üzerindeki kırmızı düğme yanıyor. Ortam anteni bulunan küçük bir radyo görünümündeki cihaz ile taranıyor. Frekans gönderen cihazı bulduğu zaman da üzerindeki mavi ışık sürekli yanmaya başlıyor. Böylece ortamdaki ‘böcek olarak tabir edilen dinleme cihazının yeri bulunuyor. Ortam dinleme ve dinleme cihazını bulmaya yarayan cihazlar 400- 500 TL arası satılıyor.” DHA / 30.06.2010

BU BÖLÜMDEKİ DİĞER BAZI BAŞLIKLAR