Çinli firma panel üretimi için geldi

China Sunergy CEO`su Türkiye`de güneş paneli üretimi için 100 MW`lık tesis kurulumuna başladıklarını bildirdi.

 

Çinli güneş paneli üreticisi China Sunergy`nin Türkiye`de güneş paneli üretimi için çalışmalara başladığı açıklandı.

 

Açıklama şirketin 2012`nin üçüncü çeyreği finansal sonuçlarının paylaşıldığı konferans görüşmede Sunergy CEO`su Stephen Cai tarafından yapıldı.

 

Cai konuşmasında toplam gelirlerinde yüzde 26`lık pay sahibi olan Avustralya`nın kendileri için çok önemli bir pazar olduğunu, bununla birlikte Çin, ABD, Japonya, İngiltere, Almanya, Fransa ve Türkiye`nin de 2013`te China Sunergy için önemli pazarlar olacağını kaydetti.

 

Cai konuşmasının bu bölümünde ise Türkiye`de 2013`te devreye girecek teşvik düzenlemesi ile büyük bir potansiyel olduğunu kaydederken şirketinin Türkiye`de panel üretimi için yatırım sürecini başlattığını bildirdi.

 

Stephen Cai Türkiye`de yerel ve üst düzey bir ortak ile beraber hareket ettiklerini söylerken 100 MW`lık ilk hücre ve modül fabrikası için üretim bandının Şangay`dan İstanbul`a nakledildiğini, Türkiye`deki üretimin Aralık sonuna kadar başlayacağını söyledi. Avrupa`daki talebe göre bu fabrikanın kapasitesinin artabileceğini kaydeden Stephen Cai, Türkiye pazarında da kendilerine güvendiklerini ifade etti. Bununla birlikte Stephen Cai yatırımın finansal boyutu, ortaklık oranları ve işbirliği geliştirdikleri şirketin ismi gibi bilgileri paylaşmadı. Sunergy CEO`su konuşmasının devamında Çinli güneş enerjisi sistemleri üreticileri için ABD`de getirilen ek gümrük vergileri uygulamaları için gelecek yıl verilecek nihai kararı beklediklerini belirtirken, Avrupa pazarında karşılaştıklarını benzer durumun risklerini ise Türkiye`de yerel bir ortak ile kuracakları üretim tesisi ile aşacaklarını söyledi.

 

Cai attıkları adımların ise ABD ve Avrupa pazarındaki müşterilerine bağlılıkları ile Sunergey`nin değişen sektör koşullarına adapte olduğunu gösterdiğini savunurken, mütevazi ölçek ve boyutları sayesinde değişimleri çok daha hızlı gerçekleştirdiklerini kaydetti.

 

Bununla birlikte konferans görüşmede açıklanan sonuçlara göre şirketin gelirleri üçüncü çeyrekte bir önceki döneme göre yüzde 46 oranında gerileyerek 59.5 milyon dolar düzeyinde oldu. Şirketin bu dönemde sevkiyatları ise yüzde 45 düşerek 82.5 MW`da kalırken, net kaybı ise 23.2 milyon dolar olarak gerçekleşti.

 

Üçüncü çeyrekte China Sunergy`nin ürünlerinin ortalama satış fiyatı, bir önceki döneme göre yüzde 5.3 düşüş ile watt başına 0.71 dolar-sent seviyesine gerilerken,  şirketin QSAR PV hücrelerinin verimlilikleri ise yüzde 19`a yükseldi.

www.yesilekonomi.com

05.12.2012

BU BÖLÜMDEKİ DİĞER BAZI BAŞLIKLAR