İşte yılın en yüksek sıcaklığının yaşanacağı gün!

 

Afrika üzerinden gelen sıcak hava dalgası ülkemizi sardı.

 

Hava sıcaklığının hafta boyunca 3 ila 7 derece mevsim normallerinin üzerinde seyredeceği açıklanmıştı. Ama meteoroloji uzmanları, yılın en sıcak gününü yarın olarak açıkladı. Tahminlere göre; İstanbul`da yarın hissedilen sıcaklık 41, İzmir`de 45, Antalya`da 47 dereceyi bulacak. Uzmanlar, güneş çarpması ve orman yangınlarına karşı önlem alınması için uyarılarda bulundu. Sıcaklıkların Doğu bölgelerinde 1 ila 3, kuzey, iç ve batı bölgelerin de 3 ila 7 derece üzerinde seyredeceği öngörülüyor.

 

KÖMÜR GİBİ YANACAĞIZ!

Meteoroloji uzmanları, yarın İstanbul`da termometrelerin şehir içinde 35-36 dereyi gösterirken, hissedilen sıcaklığı ise 40-41 olarak açıkladı. İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Meteoroloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Orhan Şen, "Bugün, yarın ve cuma günü yılın en sıcak günlerini yaşayacağız. Ama perşembe günü en sıcak gün olacak. Afrika üzerinden gelen sıcak hava dalgasının etkisi altındayız. Rüzgâr hızı da yavaşladığı için hissedilen sıcaklık İstanbul`da 41 dereceyi buluyor. İzmir`de hissedilen sıcaklık 45, Antalya`da ise 47 derece olacak. Pazardan itibaren yağış beklenebilir. Ama yaz eylülde de devam edecek. İstanbul içinde sıcaklıklar 2-3 derece daha fazla. Çünkü gökdelenler ve binalar, rüzgârın hızını kesiyor" dedi.

 

Güneş çarpmasına karşı uyarılarda bulunan uzmanlar, saat 11:00 ile 16:00 arasında dışarıya çıkılmaması gerektiğine işaret ediyor.

www.samanyoluhaber.com / gündem

28.08.2013

 

BU BÖLÜMDEKİ DİĞER BAZI BAŞLIKLAR