Güneş enerjisi projelerinde Suudi Arabistan ve BAE önde gidiyor

Körfez ülkeleri arasında güneş enerjisine en çok yatırım yapan ülkelerin Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) olduğu belirtildi. Altı üyeli Körfez İşbirliği Konseyi’nde planlanan güneş enerjisi projelerinin değeri 155 milyar doları buluyor ve 2017’de tamamlanması hedeflenen bu projelerin 84 GW üzerinde elektrik üretmesi bekleniyor.

 

Uzmanlar, petrol zengini Körfez ülkelerinin enerji üretmek için artık geleneksel yöntemlerin dışına çıktığını ve ucuz maliyetli ALTERNATİFLERE yöneldiğini ifade etti. Orta Doğu ülkelerinin birçoğunda doğrudan güneş ışığı kilometre kare başına günde 6 kWh’yi geçiyor ve bu da artan nüfusun elektrik talebine yetişmeye çalışan hükümetler için güneş enerjisini daha cazip hale getiriyor.

 

Emirlikler, Güneş Endüstrileri Derneği tahminlerine göre güneş enerjisini benimsemede bölgede ilk sırada Suudi Arabistan, Ürdün, Birleşik Arap Emirlikleri, Kuveyt ve Fas geliyor. BAE’nin başkenti Abu Dabi 2020’ye kadar elektriğinin yüzde 7’sini yenilenebilir kaynaklardan elde etmeyi hedefliyor. İnşaatı devam eden ‘yeşil şehir’ Masdar’da yenilenebilir enerji sistemlerine 1,6 milyar doların üzerinde harcama yapılacak. Dubai’deki 48 kilometre karelik Muhammed bin Raşid El Maktum Güneş Parkı ile de 2030 yılına kadar 1GW elektrik üretimi hedefleniyor. Projenin maliyeti 3,2 milyar doları bulacak. CİHAN

www.zaman.com.tr

19.10.2013

 

BU BÖLÜMDEKİ DİĞER BAZI BAŞLIKLAR