Yeşil enerjinin maliyeti önümüzdeki yıl 24 milyar Euro`ya çıkacak!

Alman Sanayi ve Ticaret Odaları Birliği’nin sonbahar anketinden çıkan sonuç, büyüme beklentisinin şirket yöneticilerini ümitlendirdiğini ortaya koyuyor.

 

2014`te ekonomik büyümenin hissedilir orana çıkmasını bekleyen Alman özel sektörü yatırımlara şimdiden hız verdi. Alman Sanayi ve Ticaret Odaları Birliği Başkanı Martin Wansleben özel sektörün ekonomik geleceğe güvenle baktığını ve 28 bin şirketi kapsayan ankette iyimser beklentilerin ağır bastığını söyledi. Odalar Birliği 2013`ü yüzde 0,3`lük büyümeyle kapatması beklenen Alman ekonomisinin önümüzdeki yıl yüzde 1,4 oranında büyümesini bekliyor.

 

Odalar Birliği Başkanı Wansleben, “ekonomi politikaları ve enerji fiyatlarıyla ilgili riskler olmasaydı 2014`te yüzde ikilik büyümeyi hedef alabilirdik” dedi. Yıl sonundan önce kurulması beklenen yeni hükümetten doğru kararlar almasını beklediklerini belirten Wansleben, en büyük konjonktür riskini enerji dönüşümünün oluşturduğunu söyledi. Yeşil enerjinin maliyeti önümüzdeki yıl 24 milyar Euro`ya çıkacak. Bu meblağ Almanya`nın Gayrı Safi Yurtiçi Hâsılası`nın yüzde birine tekabül ediyor. Odalar Birliği yeni hükümetten ilk iş olarak elektrik vergisini düşürmesini istiyor.

 

‘Asgari ücret işsizliği arttırır`

Alman Odalar Birliği Almanya genelinde asgari ücret uygulamasına geçilmesini doğru bulmuyor. Kaçınılması mümkün olmadığı takdirde asgari ücretin istihdama zarar vermeyecek şekilde başlatılmasını talep eden Odalar Birliği Başkanı Wansleben, yekten bu uygulamaya geçildiği takdirde bir milyon kişinin işsiz kalabileceğini ve işsiz kalacak vasıfsız bir işçiye, “işin olsaydı, adil ücret alacaktın” demenin hakkaniyete sığmayacağını dile getirdi.

 

Odalar Birliği 2014 yılında Almanya`da 250 binlik istihdam artışı olmasını bekliyor. Ankete göre şirketlerin yüzde 16`sı personel sayısını arttırmayı, yüzde 12`si ise azaltmayı planlıyor. İşsiz sayısının 50 bin azalarak 2,9 milyona inebileceğini belirten Wansleben, özel sektörün en büyük sıkıntısının kalifiye eleman bulamamak olduğunu ifade etti. Almanya`daki her üç şirketten biri kalifiye eleman açığını kapatamadığı için faaliyet temposunu düşürmek zorunda kalıyor. Araştırma, geliştirme ve enformasyon teknolojilerinde de kalifiye eleman bulmak zorlaşıyor.

 

Yatırımlar sevindiriyor

Sanayi sektörünün hemen bütün branşlarında yatırımların artması bekleniyor. Odalar Birliği anketine göre işletmelerin yüzde 83`ü önümüzdeki yıl daha fazla ya da en az şimdiye kadarki kadar yatırım yapacak. Yurtiçi ve yurtdışı satışların artma trendine girmesi imalat sanayindeki yatırımlara olumlu yansıyor. Yatırımlar genellikle kapasite genişletmede ve ürün inovasyonunda kullanılıyor. Faizlerin düşük olması da yatırım yapmayı kolaylaştırıyor.

 

Avrupa`daki resesyonun şiddetini kaybetmesi Almanya`nın ihracatına yaradı. Beklentiler son iki yılın en yüksek düzeyinde. Genç sanayi ülkelerindeki toparlanmanın ise uzun sürdüğüne yer verilen Odalar Birliği anketine göre bu yıl sadece yüzde 1 oranında artan ihracat 2014`te yüzde 4 oranında büyüyecek.

 

Merkez Bankası da iyimser

Yurt içindeki talep artışı ve sanayi sektörünü saran iyimserlik Almanya Merkez Bankası`nı da umutlandırıyor. Merkezin aylık konjonktür raporunda, ilkbahardaki canlanmayı yaz aylarında sürdüremeyen Alman ekonomisinin kışa doğru düzelmesinde satın alma gücündeki artışla beslenen yurtiçi talebin önemli rol oynayacağı kaydediliyor.

 

Merkez Bankası önümüzdeki aylardan oldukça ümitli. Temmuz ve ağustos aylarında sanayi sektörünün sipariş girdisi ikinci çeyrek ortalamasının üzerinde oldu. Tüketicinin para harcama hevesi artıyor ve satın alma eğilimi güçleniyor. (Kaynak: Deutsche Welle Türkçe)

www.enerjipostasi.com

22 Ekim 2013

 

BU BÖLÜMDEKİ DİĞER BAZI BAŞLIKLAR