Mezrada Şebeke Suyu, Güneş Enerjili Sistemle Akıyor

Elazığ`da, İl Özel İdaresi ve Köylere Hizmet Götürme Birliğince yürütülen çalışma kapsamında, merkeze bağlı Gözebaşı köyü Yeşilyurt mezrasındaki 15 ev ve 3 ahırın su ihtiyacı, güneş enerjili sistemle karşılanıyor.

 

İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Nazif Bilginoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, güneşten elde edilen enerjiyle çalışan sistemin istenilen her yere uygulanabileceğini söyledi.

 

Sistemi, pilot bölge olarak belirlenen merkeze bağlı Gözebaşı köyü Yeşilyurt mezrasına kurduklarını belirten Bilginoğlu, güneş enerjisiyle çalışan sistem sayesinde bölgeye su vermeye başladıklarını dile getirdi.

 

Sistemin ülke için önemli olduğunu vurgulayan Bilginoğlu, "Biz bu pilot bölgeyi seçerken ilk yapım maliyetimiz 115 bin lira civarındaydı. Dolayısıyla bir mukayese yaptık, daha ucuz bir hale getirmek için bu pilot sistemi uygulattık. Bu sistemle artık elektrik gideri oluşturmadan, tabiatın bahşettiği bu güneşten elde edilecek enerjiyle insanlara su içme imkanı sağlayacağız. Bu sistemle kısmen de olsa enerjide dışa bağımlılığın önüne geçerek insanımıza hizmet etmenin sevincini yaşıyoruz" diye konuştu.

 

Sistemin kuran yüklenici firmanın yetkilisi Hayrettin Can ise güneş enerjisinin Türkiye`de sulama ve şebeke suyu sistemlerinde kullanıldığını söyledi.

 

Bu sistemlerde genellikle solar pompa kullanıldığını ifade eden Can, geliştirdikleri sistemde ise solar pompanın piyasada zor bulunması nedeniyle standart, 3 fazlı sanayi elektriğiyle çalışan dalgıç pompa denediklerini ve olumlu sonuçlar aldıklarını belirterek, şunları söyledi:

 

"Buraya 700 metre uzaklıkta ve 70 metre yükseklikte olan su depomuz var ve biz suyu burada 60 metre aşağıdan alıp 70 metre yükseklikteki su deposuna pompalıyoruz. Su oradan da köyün belli bir kısmına gidiyor. Sistemin bir başka özelliği ise kurulan akıllı telsiz uygulamasıyla herhangi bir kişiye ihtiyaç olmadan kendiliğinden bütün veriler kayıt altına alınıyor. Örneğin gece saatlerinde depoda su bittiği zaman, biz sistemi çalıştırabiliyoruz. Gördüğünüz gibi burada akülerimiz var. Ürettiğimiz enerjinin belirli bir kısmını akülere depoladığımız için gece su bittiği zaman rahatlıkla çalıştırabiliyoruz."

 

Can, uygulanan pilot çalışma kapsamında saatte 7-8 ton su pompalanabildiğini, 15 ev ve 3 ahırın su ihtiyacının karşılandığını belirtti. Elazığ (AA)

www.haberler.com

14.11.2013

 

BU BÖLÜMDEKİ DİĞER BAZI BAŞLIKLAR