Japonya güneş paneli pazarında ithalatın ağırlığı artıyor

 

Hızla büyüyen Japon güneş paneli pazarında yabancı üreticilerin ağırlığı artıyor

 

Japonya Fotovoltaik Enerji Birliği, Japon mali yılı ikinci çeyreğinde ülkenin güneş paneli pazarında görülen gelişmeler ile ilgili verileri yayınladı.

 

Birliğin verileri geçen yılın Temmuz ayında devreye giren teşviklerin ardından hızla büyüyen Japonya güneş paneli pazarında ithal ürünlerin ağırlığının artmakta olduğunu gösteriyor.

 

Verilere göre Temmuz - Eylül aylarını kapsayan üç aylık dönemde ülkede 2.07 GW`ın üstünde güneş paneli sevkiyatı gerçekleşirken, bu sistemlerin Japonya`da üretilen miktarı ise 876 MW seviyesinde kaldı.

 

2012`nin aynı döneminde ise bu rakamlar sırası ile 627 MW ile 439 MW seviyelerindeydi.

 

Birliğin ülkede faaliyet gösteren panel üreticilerinden sağladığı bilgilere dayandırarak derlediği bilgiler konut tipi uygulamaların dışındaki büyük ölçekli projelerin pazar paylarının da artmakta olduğunu gösteriyor.

 

Verilere göre bu dönemde gerçekleşen toplam sevkiyatın 539.9 MW`lık bölümü konut tipi uygulamalar için gerçekleştirilirken, geçen yıl ise bu rakam 446.4 MW idi.

 

Japon panel üreticilerinin panel ihracatları ise hızla büyüyen iç pazarlarının etkisi ile geçen yıldaki 153.06 MW seviyesinden 52.8 MW seviyesine geriledi.

 

Japon Fotovoltaik Enerji Birliği çalışmalarını aralarında Sharp, Kyocera, Toshiba ve Panasonic gibi yerli üreticiler ile Yingli Solar, Canadian Solar ve Hanwha Q-Cells gibi yabancı üreticiler olmak üzere ülkede faaliyet gösteren 42 firmadan sağladığı bilgiler ile hazırlıyor.

www.yesilekonomi.com

11.12.2013

 

BU BÖLÜMDEKİ DİĞER BAZI BAŞLIKLAR