İtalya elektrik ihtiyacının yüzde 7’sini güneşten sağladı

İtalya’nın güneş enerjisinden elektrik üretiminin bir önceki yıla göre yüzde 18.9 arttığı bildirildi

 

İtalya’nın 2013 yılındaki elektrik talebinin ortalama olarak yüzde 7 oranında güneş enerjisinden karşılandığı bildirildi. Bu oran Haziran-Ağustos arasındaki dönemde yüzde 10 seviyesine çıkarken, Aralık ayında ise yüzde 3.6’ya geriledi.

 

İtalya elektrik dağıtım kuruluşu Terna tarafından açıklanan, 2013 yılına dair ön bilgilere göre ülkede güneş enerjisinden üretilen elektrik bir önceki yıla göre yüzde 18.9 oranında artış göstererek 22.1 TWh seviyesine yükseldi.

 

Bu gelişme İtalya’nın elektrik talebini karşılamada oransal olarak en fazla güneş enerjisi kullanan ülke konumunu pekiştirdi.

 

Yine Terna’nın verilerine göre aynı dönemde ülkedeki termik santrallerinden üretilen elektrik yüzde 12 oranında geriledi.

 

Bununla birlikte hidroelektrik santrallerden üretilen elektrik yüzde 21.4, rüzgâr enerjisi santrallerinden üretilen elektrik yüzde 11.6 ve jeotermal enerji santrallerinden üretilen elektrik yüzde 1 oranında artış gösterdi.

 

2013 yılında ülkenin toplam elektrik talebi 317 TWh düzeyinde gerçekleşirken, ek çalışma günlerinin eklenmesi ile yapılan hesaba göre ise ülkedeki elektrik talebi bir önceki yıla göre yüzde 3.1 oranında geriledi.

www.yesilekonomi.com

17.01.2014

 

BU BÖLÜMDEKİ DİĞER BAZI BAŞLIKLAR