Türkiye - Fransa Arasında 11 Anlaşma İmzalandı

Cumhurbaşkanı Gül ve Fransa Cumhurbaşkanı Hollande`ın huzurunda çeşitli alanlarda 11 anlaşma imzalandı.

 

Ortak basın toplantısı öncesinde, Cumhurbaşkanı Gül ve Fransa Cumhurbaşkanı Hollande`ın huzurunda çeşitli alanlarda 11 anlaşma imzalandı.

 

MÜSİAD-CGPME arasında iyi niyet mektubu, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ile GDF-Suez Grubu arasında işbirliği protokolü, Fransız Kalkınma Ajansı ile Hazine Müsteşarlığı Arasında Mali İşbirliğine İlişkin Mutabakat Zaptı, Fransız Kalkınma Ajansı ile Hazine Müsteşarlığı arasında sürdürülebilir orman yönetimi program finansmanına ilişkin 150 milyon avro tutarında kredi anlaşması, TÜBİTAK ve Ulusal Araştırma Ajansı arasında ortak araştırma projeleri için ortak çağrı protokolüne imza atıldı.

 

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan ile Üretken Kalkınma Bakanı Philippe Arnaud Montebourg ve Çevre, Sürdürülebilir Kalkınma ve Enerji Bakanı Philippe Martin, "Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme ile Üretken Kalkınma Bakanlığı ve Çevre, Sürdürülebilir Kalkınma ve Enerji Bakanlığı Arasında Raylı Ulaştırma Alanında Ortak Bildiri"ye imza koydu.

 

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı ile Fransa Dış Ticaret Bakanlığı arasında iyi niyet beyanını Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı ile Dış Ticaret Bakanı Nicole Bricq, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ile Fransa Tarım, Tarımsal Gıda ve Orman Bakanlığı arasında iyi niyet beyanını da Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker ile Tarım, Gıda Endüstrisi ve Orman Bakanı Stephane Le Foll imzaladı.

 

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız ile Üretken Kalkınma Bakanı Philippe Arnaud Montebourg ve Çevre, Sürdürülebilir Kalkınma ve Enerji Bakanı Philippe Martin, "Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ve Fransa Üretken Kalkınma Bakanlığı ile Çevre, Sürdürülebilir Kalkınma ve Enerji Bakanlığı Arasında Enerji Alanında Ortak Bildiri" ve "Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Fransa Cumhuriyeti Hükümeti Arasında Enerji Alanında İşbirliği Anlaşması"na imza attı.

 

"İşbirliği için Stratejik Çerçeve"yi de Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile Fransa Dışişleri Bakanı Laurent Fabius imzaladı. Ankara (AA)

www.haberler.com

27.01.2014

 

BU BÖLÜMDEKİ DİĞER BAZI BAŞLIKLAR