Macar yatırımcıya Türkiye daveti

Türk işadamlarıyla Macaristan`a çıkarma yapan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Türkiye`ye yatırım çağrısı yaptı. Gül, "Macar işadamlarını Avrupa`nın 6`ncı büyük ekonomisine yatırıma bekliyoruz" dedi.

 

Macaristan Cumhurbaşkanı Janos Ader`in daveti üzerine Budapeşte`ye giden Abdullah Gül, işadamlarına yatırım daveti yaptı. Gül, "Türkiye, Avrupa`nın güvenli enerji kaynaklarına ulaşması için natif imkânlar sunan önemli bir güzergâhtır" dedi. Gül ve mevkidaşı Ader`in ikili görüşmesinde özellikle enerji konusunda yapılacak işbirliği konusu gündeme geldi.

 

`POTANSİYELİMİZ VAR`

Gül, Macaristan başbakanının Türkiye`ye yaptığı ziyarette ikili ilişkilerin stratejik ortaklık seviyesine yükseltildiğini hatırlattı. Gül, iki ülke arasında Yüksek Düzeyde Stratejik İşbirliği Konseyi kurulduğunu belirtti. Ekonomik ilişkileri ele aldıklarını belirten Gül, şunları kaydetti: "2 milyar dolarlık ticaret hacmini 5 milyar dolara çıkarmayı hedefliyoruz. Ayrıca her iki ülke yatırımlarının karşılıklı olarak artması konusunda anlaştık. Bu ziyarete, yanımda Türk işadamı ve yatırımcılarla geldim. Her iki ülke işadamlarını daha çok ticaret yapmaya davet edeceğiz. Avrupa`nın altıncı büyük ekonomisi Türkiye, Macar yatırımcıların ilgisini çekecektir." Gül`ün ziyaretine Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci ve MÜSİAD üyesi 100`den fazla işadamı katıldı.

 

`İŞBİRLİĞİMİZ ARTACAK`

Macaristan Cumhurbaşkanı Ader, Türkiye`nin son 10 yılda ekonomide büyük başarılara imza attığını belirtti. Ader, "2002-2013 yıllarında iki ülke arasındaki ticaret hacmi dört katına çıkmıştır. Cumhurbaşkanıyla bunu nasıl artırabileceğimizi ele aldık" diye konuştu.

www.sabah.com.tr / ekonomi

18 Şubat 2014

 

BU BÖLÜMDEKİ DİĞER BAZI BAŞLIKLAR