Temiz enerjiye dev yatırım

Analistler Google`ın diğerlerine göre, temiz enerji gündemlerinin daha agresif olduğuna dikkat çekiyor.

 

Google`da bir araştırma yaptığınız zaman, sorgunuz internetin bir ucundan diğerine gidiyor, dağıtıcıya ulaşıyor, işleme tabi tutuluyor ve mikro saniyeler içinde size geri dönüyor. Bu süreçte yaşanan enerji miktarı ise şaşkınlık yaratacak boyutta gerçekleşiyor. CNBC`den Mark Berniker`in haberine göre, son çeyrekte Google veri merkezi ve altyapıya 2.25 milyar dolar harcadı. Bu Google için devasa bir maliyet. Bunun en büyük sebeplerinden biri dünyanın tümüne yayılmış veri dağıtıcıları için şirketin ALTERNATİF enerji kaynakları yerine tamamen güneş enerjisine çevirmesi.

 

Google, Apple, Facebook veya Microsoft`un yöneticilerine sorarsanız, size devasa birer enerji tüketicisi olduklarını söyleyeceklerdir. Uzmanlara göre bu durum silikon Vadisi`nin en yukarısında bulunan şirketlerin temiz ve yenilenebilir enerji yaratma çabasını kanıtlıyor.

 

Analistler Google`ın diğerlerine göre, temiz enerji gündemlerinin daha agresif olduğunu söylüyorlar. Google`ın rüzgar ve güneş enerjisi için yaptığı 15 yatırımın toplamı 1 milyon dolar olarak gerçekleşiyor.

 

Google`ın enerji stratejisi çok tutkulu bir şekilde gerçekleşiyor, fakat şirketin tüm operasyonlarını yenilenebilir enerji kullanarak gerçekleştirmesi için daha gideceği çok yolu var.

 

Needham verilerine göre, Google operasyonlarının yüzde 34`ünü yenilenebilir enerji kullanarak gerçekleştiriyor.

www.bursadabugun.com

22.02.2014

 

BU BÖLÜMDEKİ DİĞER BAZI BAŞLIKLAR