Tarımsal Sulamada Su İsrafı Uyarısı

Derinkuyu Ziraat Odası Başkanı Ömer Yılmaz, bilinçsiz tarımsal sulama nedeniyle her yıl binlerce metreküp suyun israf edildiğini belirterek, üreticileri daha duyarlı olmaya davet etti.

 

Yılmaz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ilçede tarımsal sulamada kullanılmak üzere farklı alanlarda su kuyuları açıldığını belirtti.

 

Türkiye`de tarımsal sulama için her yıl 33 milyar metreküp su kullanıldığını kaydeden Yılmaz, yapılan araştırmaların bunun 19 milyar metreküpünün bilinçsiz su kullanımı dolayısıyla israf niteliğinde olduğunu gösterdiğini ifade etti.

 

Yılmaz, ilçelerinde de tarımsal sulama için kullanılan yeraltı su kaynaklarının önemli bir kısmının, niteliksiz sulama yöntemleri ve duyarsızlık nedeniyle tarla dışına akarak israf edildiğini dile getirerek, "Bilinçsiz su kullanımı nedeniyle toprak altındaki sular çekiliyor. Hatalı sulamalardan dolayı hem arazilerimiz hem de mahsullerimiz zarar görüyor. Aşırı sulama yapılması mahsullerimizde bazı hastalıklara neden oluyor, arazilerimizi de zararlı otlar kaplıyor. Çiftçilerimizin tamamı bir an önce bakanlığın tavsiye ettiği damlama sulama yöntemine geçmelidirler." dedi. (AA)

17.08.2016

 

BU BÖLÜMDEKİ DİĞER BAZI BAŞLIKLAR