AB`ye Çağrı: Enerji Başlığını Müzakereye Açın

Sektörel Fuarcılık tarafından düzenlenecek ICCI 2014 - 20. Uluslararası Enerji ve Çevre Fuarı ve Konferansı öncesinde gerçekleştirilen 2`nci enerji sektör buluşmasında Konferans Programı açıklandı.

 

2`nci Enerji Sektör Buluşması`na İstanbul Sanayi Odası (İSO) Meclis Başkanı ve Kale Grup Yönetim Kurulu Başkanı Zeynep Bodur ve İktisadi Kalkınma Vakfı Başkanı Ömer Cihad Vardan birer konuşma yaptı.

 

ICCI 2014 - 20. Uluslararası Enerji ve Çevre Fuarı ve Konferansı öncesinde Sektörel Fuarcılık tarafından düzenlenen 2`nci Enerji Sektör Buluşması İstanbul Sanayi Odası`nda gerçekleştirildi. Sektörel Fuarcılık Genel Müdürü Süleyman Bulak, ICCI 2014 Konferansı Taslak Programı ilan ederek konferansta yer alacak oturumların konu başlıkları ile ilgili kısaca bilgi verdi.

 

İSO Meclis Başkanı Zeynep Bodur "Sanayi Sektöründe Yaşanan Enerji İle İlgili Sorunlar", İktisadi Kalkınma Vakfı Başkanı Ömer Cihad Vardan ise "Enerji Sektöründe Yaşanan Ekonomik Sorunlar" başlıklı birer konuşma yaptı.

 

Ab`ye çağrı: Enerji başlığını müzakereye açın

İktisadi Kalkınma Vakfı Başkanı Ömer Cihad Vardan toplantıda yaptığı konuşmada iki hafta önce kabul edilen Avrupa Parlamentosu`nun Türkiye raporunda enerji güvenliği açısından Türkiye`nin önemine vurgu yapıldığını hatırlatarak, enerji başlığının müzakereye açılmasını Güney Kıbrıs Rum Kesimi`nin engellediğini söyledi. Vardan, "Hem Ab, hem de Türkiye`nin güçlü ve derin bir işbirliği içinde olması çok önemlidir. Ab`ni Avrupa Parlamentosu`nun en son raporunda bir kez daha önemi vurgulanan enerji başlığını müzakerelere açmaya davet ediyoruz. Bu bağlamda Kıbrıs sorununun Birleşmiş Milletler nezdinde tekrar görüşmeye başlanılmasını da bir fırsat olarak değerlendiriyoruz." dedi.

 

Nükleerde vatandaş güvenliği gözetilmeli

İKV Başkanı Ömer Cihad Vardan konuşmasında Türkiye`nin 2023 yılı projeksiyonunda toplam enerji üretiminin yüzde 4`ünü nükleer enerjiden karşılanmasını öngördüğünü belirterek, yasal zeminin hızla ve vatandaşların güvenliğini gözetecek biçimde tamamlanması gerektiğini aktardı. Vardan ayrıca kamuoyunu nükleer enerji ve radyasyondan korunma konularına ilişkin bilgilendirilmesini amaçlayan "Nükleer Enerji İletişim Stratejisi"nin bir an önce tamamlanmasına öncelik verilmesi gerektiğini belirtti.

 

Türkiye`nin en büyük enerji ve çevre konferansını düzenleyen sektörünün lider kuruluşu Sektörel Fuarcılık, 24-25-26 Nisan 2014 tarihlerinde 20. Uluslararası Enerji ve Çevre Fuarı ve Konferansı`nı (ICCI 2014) İstanbul Fuar Merkezi`nde gerçekleştirecek. (Bültenler)

www.haberler.com

25.03.2014

 

BU BÖLÜMDEKİ DİĞER BAZI BAŞLIKLAR