GE Japonya`nın en büyük güneş enerjisi projesine ortak olmayı görüşüyor

GE Energy Financial Services 230 MW`lık güneş elektriği projesine yatırım yapmayı değerlendirdiği bildirildi.

 

General Electric şirketinin enerji finansmanı kolu olan GE Energy Financial Services tarafından Japonya`nın şimdiye kadarki en büyük güneş elektriği projesine öz sermaye yatırımı gerçekleştirmek için görüşmeler sürdürüldüğü bildirildi.

 

Reuters haber ajansının konu ile ilgili haberinde değerlendirmesi yer alan GE Energy Financial Services sözcüsü Andy Katell, Japonya`nın Setouchi şehri belediyesinin proje ile ilgili belgeleri kamuya açıkladığını hatırlatırken, gerekli koşullar sağlandığı takdirde projeye yatırım yapabilecekleri haberlerini doğruladı.

 

Katell ayrıca GE`nin ABD ve Avrupa`da toplam kurulu güçleri 800 MW olan 6 güneş enerjisi projesine daha önce öz sermaye yatırımı yaptığı bilgisini paylaştı.

 

230 MW kurulu güce sahip olacak santralin toplam 80 milyar yenlik yatırım ile 2018`de devreye girmesi planlanıyor.  Japonya`nın Kyushu adasında halihazırda devrede olan ülkenin en büyük güneş elektriği santrali 70 MW kurulu güce sahip. Japon mobil telekomünikasyon şirketi Softbank ise 111 MW`lık bir güneş enerjisi santrali projesini 2015 yılında devreye almak için çalışmalarını devam ettiriliyor.

 

GE`nin projeye gerçekleştireceği yatırımının boyutunun ne olacağı konusunda henüz resmi bir bilgi yok iken, Japon Nikkei haber ajansının iddiasına göre bu tutar 10 ila 20 milyar yen arasında olacak.

www.yesilekonomi.com

17.04.2014

 

BU BÖLÜMDEKİ DİĞER BAZI BAŞLIKLAR