ICCI Enerji Fuarı`nda ziyaretçi rekoru

17 ülkeden 161’i yabancı 189’u yerli toplam 350 enerji şirketinin katıldığı ICCI 2014, Enerji ve Çevre Fuarı ve Konferansı, 1604’ü yabancı olmak üzere 15 bin 621 kişi ile ziyaretçi rekoru kırdı.

 

ICCI 2014 açılışına Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, TBMM Sanayi, Ticaret, Enerji Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu Başkanı Halil Mazıcıoğlu, TBMM Çevre Komisyonu Başkanı Erol Kaya, EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz, MÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Nail Olpak, ICCI Yürütme Kurulu Başkanı ve ETKB Müsteşar Yardımcısı Dr. Selahattin Çimen, Hannover Fairs Türkiye Fuarcılık Genel Müdürü Alexander Kühnel ve Sektörel Fuarcılık Genel Müdürü Süleyman Bulak katıldı.

 

6 PANEL 34 OTURUM

Türkiye’nin bulunduğu coğrafyadaki en büyük ve en kapsamlı enerji fuarı ve konferansı olan ICCI 2014’te 6 panel ve 34 oturum düzenlendi. Fuar boyunca yaklaşık 250’nin üzerinde akademisyen, özel sektör temsilcisi, kamu kurum ve kuruluşlarının yöneticileri yaptıkları sunumlarla enerji gündemindeki önemli konuları tartışma imkanı buldu.

 

Sektörel Fuarcılık Genel Müdürü Süleyman Bulak, ICCI fuarının bu yıl 20’nci yılı kutladığına dikkat çekerek, Türkiye’nin enerji alanındaki gelişiminin ve etkinliğinin ICCI ile birlikte büyüdüğünün altını çizdi. Bulak, “ICCI fuarı ülkemizdeki enerji sektörünün gelişmesine yerel ve uluslararası boyutta önemli katkılar sağlamıştır. Özellikle her yıl verdiğimiz Enerji Ödülleri ile bu gelişim hız kazanmıştır.” dedi. 20 yıl boyunca ICCI için önemli destekler sağlayan Enerji Bakanlığı ve ilgili kurumlara katkıları için teşekkür eden Süleyman Bulak, ICCI etkinliğinin global bir enerji fuarı haline gelmesi için çalıştıklarını sözlerine ekledi.

 

ZİYARETÇİ REKORU

Süleyman Bulak, 20 yıl sonra 17 ülkeden 350 şirketin ICCI 2014’te yer aldığını açıklayarak, “ICCI 2014’te bu yıl 15 bin 621 ziyaretçi ağırladık. Bu rakam ile 20 yıllık rekorumuzu kırmış olduk. ICCI her yıl daha fazla şirketin ve ziyaretçinin yer almak istediği sınırlarını her zaman genişletmeyi başaran bir organizasyon olmaktadır. Gelecek yıl fuar alanımızı daha çok şirkete açmayı ve 21’inci yılımızda yine 7-8-9 Mayıs 2015 tarihinde ICCI çatısı altında buluşmayı hedefliyoruz.” şeklinde konuştu.

 

Hannover-Messe Türkiye Genel Müdürü Alexander Kühnel ise sektörde iki büyük ortak olan Deutsche Messe AG’nin Türkiye iştiraki Hannover Fairs Turkey veSektörel Fuarcılık’ın güçlerini birleştirmesiyle bu fuarın başarısını sürdüreceğini söyledi. Deutsche Messe AG’nin uluslararası iş ağları ile burayı Avrasya’nın bir numaralı sektörün buluşma noktası yapacağız dedi.

 

OTURUMLARDA ZENGİN İÇERİK

ICCI 2014 - 20. Uluslararası Enerji ve Çevre Fuarı ve Konferansı’nda birbirinden önemli konuşmacılar yer aldı. Özellikle Uluslararası Enerji Ajansı Başekonomisti Dr. Fatih Birol, enerji dünyasında rollerin değişmeye başladığını söylediği konuşması büyük ilgi gördü. Dr. Fatih Birol, kaya gazının oluşturduğu maliyet düşürücü etki nedeniyle Amerika Birleşik Devletleri’nin hem enerji konusunda, hem de yatırımlar konusunda gözde hale geleceğini söyledi.

 

ZAPSU : TR`Yİ ENERJİSİZ DÜŞENEMİYORUM

ICCI 2014 - 20. Uluslararası Enerji ve Çevre Fuarı ve Konferansı’nda konuşan Cüneyd Zapsu Danışmanlık Yönetim Kurulu Başkanı Cüneyd Zapsu, nükleer enerjiyi desteklediğini ve nükleer enerjisiz bir Türkiye düşünemediğini ve başka bir ALTERNATİF de göremediğini söyledi. Cüneyd Zapsu, nükleer enerjinin önemine dikkat çekerek, “Ben nükleer enerjiyi destekliyorum, çünkü nükleer enerjisiz bir Türkiye düşünemiyorum. Başka bir ALTERNATİF de göremiyorum. Sinop ve Akkuyu’da yatırımlara başlandı. Japon ve Rusya’dan gelen yatırımlar var. 2030 senesinde enerji üretimi kapsamında nükleer enerji yatırımlarından önemli geri dönüşler alacağız. Nükleer uzun ve maliyetli bir enerji yatırımı ama sonrasında yatırımın karşılığını, 30-35 sene boyunca, alabiliyoruz. Rus ve Japon yatırımcılardan başka yatırımcılar da Türkiye’ye gelecekler. Ayrıca nükleeri sadece enerji santralleri olarak da düşünmemek lazım.” dedi.

 

AYTEKİN`DEN TÜRKİYE`NİN GAZ VE PETROL PANORAMASI

ETKB Müsteşar Yardımcısı Sefa Sadık Aytekin Türkiye’nin doğalgaz ve petrol ile ilgili panoraması hakkında bilgiler aktarırken, ETKB Bakan Yardımcısı Doç. Dr. Hasan Murat Mercan Türkiye ve dünyanın 2023’e kadar enerji görünümü konusunda katılımcıları bilgilendirdiler.

 

Bu yıl gerek fuar ve gerekse konferanslardaki yüksek ve kaliteli katılımın gerçekleştiği ICCI, 2015 yılında 7, 8 ve 9 Mayıs tarihlerinde İstanbul Fuar Merkezi, Yeşilköy’de enerji sektörünü buluşturacak.”

www.enerjigunlugu.net

26 Nisan 2014

 

BU BÖLÜMDEKİ DİĞER BAZI BAŞLIKLAR