`Yenilenebilir enerji sayesinde dışa bağımlılık azaldı`

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, “Jeotermal sayesinde geçen yıl 1 milyar dolar daha az doğal gaz ithal ettik ve önümüzdeki bu rakamı 2 milyar dolara ulaştırmayı hedefliyoruz” dedi.

 

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Aydın`da jeotermal potansiyeli bakımından Avrupa’nın 1’inci, dünyanın ise 7’nci sırasında yer alan üç önemli yatırımın açılış ve temel atma törenini gerçekleştirdi. Germencik ilçesinde 17 megavat gücündeki İrem-Sinem-Deniz Santrali ve Köşk ilçesinde de 17 megavat gücündeki Dora-3 Santralini’nin açılışını gerçekleştiren Yıldız, yine Köşk ilçesinde 17 megavat potansiyele sahip olan Dora-4 Santrali’nin de temelini attı. Bakan Yıldız’a Aydın Valisi Erol Ayyıldız, Kahramanmaraş Valisi Şükrü Kocatepe, TBMM İdare Amiri Ali Uzunırmak, AK Parti Grup Başkanvekili Mahir Ünal, AK Parti Aydın Milletvekilleri Mehmet Erdem ve Gültekin Kılınç, MTA Genel Müdürü Mehmet Üzer, ADÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Birincioğlu ve davetliler eşlik etti.

 

Açılışta konuşan Vali Erol Ayyıldız, içinde bulunduğumuz yüzyılda enerjinin en önemli sektör haline geldiğini söyledi. Enerji tüketimindeki artışla birlikte ülkelerin refah seviyelerinin de arttığına işaret eden Ayyıldız, “Ülkemiz her alanda büyüdükçe daha çok enerjiye ihtiyaç duyulmaktadır. Bu ihtiyacı karşılamak için HES, güneş, rüzgar ve jeotermal gibi yeni enerji kaynakları kullanıma açılmaktadır. Bu bakımdan Aydın ilimizin en önemli yenilenebilir yer altı zenginliği jeotermal kaynaklarıdır. İlimiz jeotermal potansiyeli bakımından Avrupa’da 1’inci ve dünyada ise 7’nci sırada yer almaktadır. Ülkemizdeki jeotermal kaynakların yüzde 80’i ilimizde bulunmaktadır. İlimiz genelinde 145’i arama alanı ve 48’i de tesis olmak üzere 193 jeotermal sahasında çalışmalara devam edilmektedir” dedi.

 

“YENİLENEBİLİR ENERJİ SAYESİNDE DIŞA BAĞIMLILIK AZALDI”

Bakan Yıldız, açılışı yapılacak tesislerde 208 megavat kapasiteye ulaşacak olan Aydın’ın, Türkiye`deki jeotermal kurulu gücünün üçte ikisini karşılar hale geleceğini sözlerine ekledi. Jeotermal santrallerin doğal gaz enerji santrallerinin yerini almasıyla ithalattan kazanç sağlandığına işaret eden Yıldız, şunları söyledi:

 

“Türkiye yalnızca kurduğu jeotermal santrallerle beraber önümüzdeki yıl 1 milyar dolarlık doğal gaz ithalatını engellemiş olacak. Rüzgar santralleri sayesinde 2013 yılında 600 milyon dolar daha az doğal gaz ithal ettik yalnızca rüzgarın esması sayesinde. Aydın, Denizli, Afyon, Kütahya ve Manisa’daki bütün jeotermal yatırımları tamamladığımızda önümüzdeki yıl 1 milyar dolarlık daha doğal gaz ithalatını engellemiş olacağız” şeklinde konuştu.

www.iha.com.tr

21.06.2914

 

BU BÖLÜMDEKİ DİĞER BAZI BAŞLIKLAR