Ovanın "güneş tarlaları" enerjide dışa bağımlılığı azaltacak

Karapınar ilçesinde kurulan Güneş Enerjisi İhtisas Bölgesi`ne yapılacak yatırımlarla bölgenin Türkiye`nin enerji ihtiyacının karşılaması hedefleniyor.

 

Enerjide dışa bağımlılığı azaltmayı isteyen Türkiye, güneşten daha fazla yararlanmayı planlıyor. Coğrafi konumu gereği güneş enerjisi potansiyeli, birçok Avrupa ülkesinden önde olan Türkiye, yenilenebilir enerji kaynağı kullanımına ağırlık verdi.

 

Türkiye`de, yıllık 380 milyar kilowatt/saatlik (kW/s) güneş enerjisi potansiyeli bulunuyor. Yıllık ortalama güneş ışınımı bin 311 kilowatt/saat düzeyinde bulunuyor.

 

Bu, 1 kW gücünde bir güneş enerjisinden elektrik üretim sisteminin yılda bin 311 kW/s elektrik üretimi yapılabiliyor.

 

- Konya`nın güneşi enerji depolayacak

 

Türkiye`nin güneş ışınımı en verimli alan yerlerin başında gelen Konya, bu özelliğini enerji yatırımlarıyla değerlendirmek istiyor.

 

Verimli arazilerinin yanı sıra tarıma elverişli olmayan arazilerini de güneş enerjisi yatırımlarıyla kullanacak Konya, Türkiye`nin enerji ihtiyacının bir bölümünü karşılamaya hazırlanıyor.

 

Ovadaki Karapınar Güneş Enerjisi İhtisas Bölgesi ve Termik Santrali yatırımları Türkiye`nin mevcut enerji kurulu güç kapasitesine önemli oranda katkı sağlayacak.

 

1 MW gücündeki güneş enerjisi santrali 20 dönümlük araziye kurulabiliyor. Bu yerin tarım ve orman sahası dışında olması gerekiyor.

 

Bu özelliklere sahip olan Karapınar`a, güneş enerjisi ve termik santrali kurmak isteyen yerli ve yabancı yatırımcıların ilgisi her geçen gün artıyor.

 

- Güneşe yatırım enerjide dışa bağımlılığı azaltacak

 

Konya Sanayi Odası (KSO) Başkanı ve TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Memiş Kütükcü, AA muhabirine yaptığı açıklamada, KSO tarafından bölgedeki yatırımlarla ilgili Karapınar Enerji İhtisas Endüstri Bölgesi İşletme Müdürlüğü kurulduğunu söyledi.

 

Başbakan Ahmet Davutoğlu`nun açıkladığı 62. Hükümet programında 2015 yılında bölgede yatırımcılara yer tahsisi yapılmasının hedeflendiğini hatırlatan Kütükcü, "Karapınar’da yapılacak enerji yatırımları, Türkiye`nin yüzde 74`e ulaşan enerjideki dışa bağımlılığını hızlı bir şekilde aşağı çekebilecek" dedi.

 

Kütükcü, Konya Bölgesel İnovasyon Merkezi bünyesinde oluşturulacak Yenilenebilir Enerji Teknolojileri Merkezi`nin de bu bölgenin gelişiminde önemli katkı sağlayacağına dikkati çekti.

 

- Konya Ovası hububattan sonra enerji hasadıyla anılacak

 

Karapınar Enerji İhtisas Endüstri Bölgesi’ndeki yatırımlarla Konya’nın da yeni bir döneme gireceğini anlatan Kütükcü, şunları kaydetti:

 

"Bu bölgeye 3 bin MW’lık güneş santrali için yaklaşık 6 milyar dolar yatırım yapılacağının ifade edilmesi, bu işlemlerin çok hızlı bir şekilde tamamlanacağını işaret etmektedir. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız`ın Konya`ya dünyanın en büyük güneş enerjisi santralini yapmak üzere özel bir çalışma başlattıklarını ifade etmiş olması da memnuniyet vericidir. Proje, Konya’ya uluslararası yatırımlar kazandırılması, sanayimize yenilenebilir enerji gibi katma değeri yüksek yeni bir sektörde ivme kazandıracak. Odamızın kuruluşu Bölgesel İnovasyon Merkezi, Karapınar Enerji İhtisas Bölgesi`nin gelişiminde kritik bir rol üstlenecek. Yatırımcılarımız bu yapı içerisindeki Yenilenebilir Enerji Teknolojileri Merkezi`nde Ar-Ge ve inovasyon çalışmalarını yürütebilecek." ABDULLAH DOĞAN, KONYA (AA)

28 Eylül 2014

 

BU BÖLÜMDEKİ DİĞER BAZI BAŞLIKLAR