IKEA güneş elektriği kiti satışını yaygınlaştırıyor

Şirket 8 Avrupa ülkesinde daha güneş elektriği sistemleri satışına başlamayı planlıyor.

 

İsveçli perakende mobilya şirketi IKEA sürdürülebilirlik politikası çerçevesinde 8 Avrupa ülkesinde daha güneş paneli satışı gerçekleştireceğini bildirildi.

 

Şirket geçen yıl Birleşik Krallık’taki 18 mağazasında pilot olarak ‘’güneş elektriği kiti’’ satışına başlamıştı. Uygulama kapsamında IKEA tarafından kurulum dahil olmak üzere 5,100 pound karşılığında satılan kitlerin içinde toplam kurulu güçleri 2,88 kW olan 18 güneş paneli, invertörler ve güneş elektriği üretimi izleme sistemi bulunuyor.

 

IKEA`ya güneş kitlerini tedarik eden Hanergy`nin İngiltere birimi tarafından verilen bilgilere göre bu yatırım Birleşik Krallık’ya yürürlükte olan mevcut teşvikler ile ortalama yüzde 12’lik yıllık geri dönüş dönüş oranı kendisini karşılayabiliyor.

 

IKEA’nın açıklamasında şirketin Hollanda’daki mağazalarında Ekim ayı sonunda, İsviçre’deki mağazalarında ise Aralık ayında aynı kitlerin satışının başlayacağı bildirilirken, diğer 6 ülkenin ismi ise paylaşılmadı. IKEA’nın Türkiye dahil olmak üzere 28 Avrupa ülkesinde mağazaları bulunuyor.

 

Şirket geçen yıl yaptığı bir açıklamada, yönetim binalarında ve mağazalarının çatılarında 700 bin güneş paneli kurulumu gerçekleştirdiğini ve 2020 yılına kadar gerçekleştireceği 1,5 milyar avroluk ek yatırım ile bu tarihte elektrik ihtiyacının en azından yarısını yenilenebilir enerji kaynaklarından sağlamayı hedeflediğini bildirmişti.

 

Bununla birlikte şirket yakın zamanda yaptığı bir başka açıklamada, yine sürdürülebilirlik politikaları çerçevesinde 2020 yılına kadar ürünlerinde tamamen geri dönüşümle sağlanmış plastik veya yenilenebilir malzemeler kullanacağını bildirmişti. IKEA bu adımı sayesinde de 2020 yılında, ABD`deki 100 bin evin elektrik tüketimine denk şekilde yıllık 700 bin tonluk karbon emisyonunun önüne geçmeyi hedefliyor.

www.yesilekonomi.com

05.10.2014

 

BU BÖLÜMDEKİ DİĞER BAZI BAŞLIKLAR