"Güneş adalarında" elektrik üretilecek

Kahramanmaraş`ta gerçekleştirilecek projeyle 4 "güneş adası" ve toplam 24 lisanssız elektrik üretim tesisinden oluşan güneş enerjisi santrali kurulacak.

 

AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, Afşin Enerji Üretim A.Ş., Kahramanmaraş`ın Afşin ilçesinde Afşin Enerji Güneş Enerji Santrali kurmak için çalışmalara başladı.

 

Toplam gücü 25 megavat olan proje kapsamında A, B, C ve D olarak adlandırılan 4 ada oluşturulacak. Tesiste A adasında 7, B adasında 4, C adasında 9 ve D adasında 4 olmak üzere toplamda 24 lisanssız elektrik üretim tesisi kurulacak.

 

Tesislerin her birinde 4 bin olmak üzere toplamda 96 bin çok kristalli fotovoltaik panel ve her biri 20 kilovat bin 250 evirici kullanılacak. Böylece 634 bin 601 metrekarelik proje alanının 391 bin 432 metrekarelik alanında düz zemine sabitlenmiş güneş panelleri vasıtasıyla güneş ışığından yılda 36 bin megavatsaat elektrik enerjisi üretilmesi planlanıyor.

 

Projeden üretilecek elektrik, trafolar ile orta gerilim seviyesine yükseltilecek ve dağıtım şirketine ait en yakın hatlara bağlanarak sisteme aktarılacak.

 

Ekonomik ömrü 25 yıl

Projenin inşaat aşaması yaklaşık 10 ay, 27 gün olacak. Tesisin ekonomik ömrü 25 yıl olarak tahmin ediliyor. Ekonomik ömrünü tamamlayan veya teknolojik sebeplerle revize edilmesi gereken araç ve ekipmanlar yenilenerek veya bakımları yapılarak tesisin uzun yıllar hizmet etmesi planlanıyor.

GÖKSEL YILDIRIM, ANKARA (AA)

22 Kasım 2014

 

BU BÖLÜMDEKİ DİĞER BAZI BAŞLIKLAR