Sanayi ülkeleri kömürden vazgeçmiyor

Dünya sanayisinin liderleri elektrik üretiminde kömürden vazgeçmiyor. ABD, Çin ve Almanya en fazla kömür tüketen ülkeler sıralamasında başı tutuyor.

 

Uluslararası Enerji Ajansı (IEA) ve Dünya Kömür Birliği (WCA) verilerinden derlenen bilgilere göre, dünyada kömür yüzde 41`lik payı ile elektrik üretiminde ilk sırada yer alıyor.

 

En büyük sanayi üreticileri Çin, ABD ve Almanya`da elektrik üretiminde kömür kullanımı ise en yüksek paya sahip bulunuyor.

 

Çin, dünyada en fazla kömür üreten, tüketen ve ithal eden ülke. Dünya toplam kömür tüketiminin yarısını tek başına yapıyor. Dünyanın en fazla elektrik tüketen ekonomisi Çin, toplam elektrik ihtiyacının yüzde 79`unu kömürden sağlıyor.

 

Elektrik üretiminde ABD ve Almanya yüzde 40 oranında kömüre bağımlı durumda bulunuyor. Bu ülkelerde kömür elektrik üretiminin ana kaynağı oluyor.

 

Dünyada elektrik üretiminde kömür kullanımının en yüksek olduğu yerler zengin kömür rezervine sahip ülkeler. Elektrik üretiminde Moğolistan`da yüzde 95, Güney Afrika`da yüzde 93, Polonya`da yüzde 83, Hindistan yüzde 71 ve Avustralya`da yüzde 69 oranında kömür kullanılıyor.

 

Dünyada elektrik üretiminde kömürün egemenliği devam ediyor. Kömür, dünyada toplam üretilen elektriğin yüzde 41`ini sağlarken, onu en yakın yüzde 21,3`le doğalgaz kaynağı takip ediyor. Dünyada elektrik üretiminde hidroelektrik santraller yüzde 15,9, nükleer santraller yüzde 13,5, petrol santralleri yüzde 5,5, diğer kaynaklar ise yüzde 2,8 oranında üretim yapıyor. Dünya`da en fazla kömürü Çin üretiyor. Çın yılda yaklaşık 3 milyar 561 milyon ton kömür üretiyor. onu en yakın 904 milyon tonluk kömür üretimiyle ABD, 613 milyon tonluk kömür üretimiyle Hindistan, 489 milyon tonla Endonezya ve 459 milyon tonla da Avustralya izliyor.

 

EN FAZLA KÖMÜRÜ ENDONEZYA İHRAÇ EDİYOR

Dünyada en fazla kömürü Endonezya ihraç ediyor. Yılda 426 milyon ton kömürü yurt dışına satıyor. Onu en yakın 336 milyon tonla Avustralya, 141 milyon tonla da Rusya izliyor. ABD ise her yıl yaklaşık 107 milyon ton kömür ihracatı yapıyor.

 

Uzak Doğu kömür ithalatında ilk sırada

Çin yılda 327 milyon tok kömür ithal ederek ilk sırada yer alıyor. Onu 196 milyon tonla Japonya, 180 milyon tonla Hindistan ve 126 milyon ton kömür ithalatıyla Güney Kore izliyor.

 

TÜRKİYE`DE ELEKTRİK ÜRETİMİ DOĞALGAZLA

Türkiye`de ise elektrik üretiminin kaynaklara göre dağılımı incelendiğinde doğalgaz ön plana çıkıyor. Ülkede toplam elektrik üretiminin yüzde 47,8`i doğalgaz, yüzde 29,1`i kömür, yüzde 17,2`si de hidroelektrik, yüzde 3,2`si rüzgar enerji santralleriyle karşılanırken diğer kaynaklar toplam elektriğin yüzde 2,7`sini karşılıyor. (AA)

www.cnbce.com

30.11.2014

BU BÖLÜMDEKİ DİĞER BAZI BAŞLIKLAR