"Yerli güneş paneli üzerine çalışıyoruz"

Zorlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Nazif Zorlu, "Grup olarak yerli güneş santralleri panel üretimi üzerine çalıştığımızı duyurmak isterim" dedi.

 

Zorlu, Anadolu Ajansı`nın global iletişim ortağı olduğu, Enerji Uzmanları Derneği tarafından EPDK`nın ev sahipliğinde JW Marriott Otel`de düzenlenen Enerji Piyasaları Zirvesi`nde yaptığı konuşmada, yenilenebilir enerji ekipmanlarında fiyatların düştüğünü söyledi.

 

Ahmet Nazif Zorlu, "Bugün yenilenebilir enerji ekipman fiyatlarının aşağıya düşmesi ve aynı zamanda yerli ekipman üretiminin artması sebebiyle özellikle rüzgar santrallerinde yatırım yapmak cazip hale gelmiştir" diye konuştu.

 

Yakın dönemde yerli güneş santralleri üretiminin daha hızlı gelişeceğini ifade eden Zorlu, "Grup olarak yerli güneş santralleri panel üretimi üzerine çalıştığımızı duyurmak isterim" dedi.

 

Nükleer enerji alanında faaliyet göstermek istediklerini belirten Zorlu, "Nükleer enerji yerli firmalardan oluşmalı, yatırımlar mümkün olduğu kadar yerli firmalar tarafından yapılmalı. Zorlu Grup olarak burada yer almaya hazırız" diye konuştu.

 

Zorlu, dünyada güç dengelerinin hızla değiştiğini kaydederek, ekonomik gücün batıdan doğuya doğru kaydığını ve enerjide oyunun kurallarının değiştiğini söyledi.

 

Yerli kömürle elektrik üretimi yapacak santrallere teşvikin devam ettirilmesi gerektiğini ifade eden Zorlu, "Geçtiğimiz iki yıllık süreçte doğalgaz fiyatlarının çok yüksek olması sebebiyle hükümetimiz kömür santrallerine teşvikleri artırırken, doğalgaza olan teşvikleri tamamen kaldırdı. Eğer önümüzdeki dönemde doğalgaz pazarlıkları olumlu sonuçlanırsa bu yatırımların tekrar gündeme getirilmesinde fayda var. Artık her ne olursa olsun, yerli kömürle üretim yapacak santrallerin mutlaka desteklenmeye devam edilmesi gerekir" değerlendirmesinde bulundu. ANKARA (AA)

20 Ocak 2015

 

BU BÖLÜMDEKİ DİĞER BAZI BAŞLIKLAR