‘’Yarışmalardaki fiyatlar bizi tekrar düşünmeye sevk ediyor``

Bakan Yıldız ön lisans yarışmalarında verilen tekliflerin yatırımların gerçekleşmesini riske atmaması gerektiğini söyledi.

 

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Ulusal Yenilenebilir Enerji Eylem Planı’nın tanıtım toplantısında güneş enerjisi ön lisans yarışmaları hakkında değerlendirmede bulundu.

 

Bakan Yıldız, Enerji Bakanlığı’nın internet sitesinde de yer alan değerlendirmesinde 2013 yılı Haziran ayında güneş enerjisi yatırımları için 600 MW’lık üst sınır ile gerçekleştirilen ön lisans başvuru sürecinde açıklanan kapasitesinin 15 katına denk başvuru geldiğini hatırlattı.

 

Bakan Yıldız şimdiye kadar bu kapasitenin 245 MW’lık bölümü için gerçekleştirilen yarışmalarda Erzurum bölgesi için MW başına 68 bin TL’lik fiyat teklifi verilirken, Konya bölgesi için verilen tekliflerin ise 2.5 milyon TL’ye ulaştığına dikkat çekti.

 

Bu yarışmaların TEİAŞ’ın gelir sahibi olması amacı ile yapılmadığını ve gerçekleştirilebilecek yatırımlar olmasına gayret ettiklerini söyleyen Yıldız sözlerini şu şekilde sürdürdü;

 

‘’Şimdi bu rakamlar bizi yatırımcılarımızla beraber tekrar düşünmeye sevk ediyor. Bir megavata yaklaşık 1 milyon avro civarında yatırım yapıldığını varsayarsanız, bir o kadar da katkı payı, yani 800-900 bin avrolar civarında da katkı payı düşünürseniz, güneşin yatırımlarının amortisman sürelerini bir nevi iki katına çıkartmış oluruz."

 

Bu yatırımları Türkiye’nin istikrarına duyulan güven olarak değerlendiren ve bunun kendilerini mutlu ettiklerini kaydeden Yıldız, bu süreçte bir kısım rüzgar enerjisi santrali projesi gibi sonuçlarla tekrar

karşılaşılmaması gerektiğini de sözlerine ekledi.

 

Yıldız, güneş enerjisinin, ülkeye kazanç sağlaması, sanayici ve vatandaşa yüksek fiyatlı elektrik satılmaması açısından önemli olduğunu bununla birlikte dengenin çok iyi korunması gerektiğini ifade ederken, 1,7 milyar liraya karşılık gelecek bu yatırım sürecinin tamamlanmasından sonra 3.000 MW’lık yeni bir başvuru süreci başlatmak istediklerini de dile getirdi.

www.yesilekonomi.com

13 Şubat 2015

 

BU BÖLÜMDEKİ DİĞER BAZI BAŞLIKLAR