Filistin`in elektrik çilesi bitecek mi?

Filistin yönetiminin, İsrail tarafından el konulan vergi gelirinin, İsrail`e olan elektrik borcuna mahsup edilmesini kabul ettiği bildirildi.

 

İsrail medyasında yer alan habere göre, Filistin yönetimi ile İsrail Elektrik Kurumu (İEK) arasında borçların ödenmesi konusunda anlaşmaya varıldı.

 

Buna göre, Filistin yönetimi İsrail`in 2 aydır el koyduğu 300 milyon şekeli bulan vergi gelirlerinden elektrik borcuna karşılık feragat etti. Bu kapsamda İEK`nin gelecek dönemde Nablus ve Cenin`deki elektrik kesintilerini tekrarlamayacağı aktarıldı.

 

Filistin yönetiminin İEK`ye olan borcunun 1,9 milyar şekel (482 milyon dolar) olduğu ifade edildi.

 

İsrail, bu hafta Batı Şeria`daki bazı kentlerde birer saatlik elektrik kesintisi uygulamış, bu kesintilere "Filistin yönetiminin ödenmemiş elektrik faturalarını" gerekçe göstermişti. (Kaynak: AA)

www.turkiyegazetesi.com.tr

27 Şubat 2015

 

-.-

 

İsrail Filistinlilerin elektriğini kesti

İsrail elektrik şirketi, Filistin`den "470 milyon doları aşan alacağı" nedeniyle Batı Şeria`nın Nablus ve Cenin kentlerinde enerji kesintisi yaptığını duyurdu.

 

Batı Şeria`nın kuzeyindeki kentlere enerji dağıtan özel elektrik işletmesinin Genel Müdürü Gassan eş-Şeka, AA muhabirine yaptığı açıklamada, "Alacaklarımızın birikmesi nedeniyle Nablus ve Cenin`de öğleden sonra elektrik kesintisi yapıldı" dedi.

 

Filistin Elektrik Dağıtım Şirketi ise söz konusu kentlere yeniden elektrik verileceği tarihe ilişkin İsrail tarafından kendilerine bir bilgi verilmediğini açıkladı.

 

İsrail enerji şirketi, "Filistin hükümeti ile enerji şirketlerinden 470 milyon doları aşan alacağı" nedeniyle Filistin`in bazı bölgelerinde enerji kesintisine gidileceğini duyurmuştu. (AA)

www.trthaber.com

23 Şubat 2015

 

BU BÖLÜMDEKİ DİĞER BAZI BAŞLIKLAR