GOOGLE, KÖMÜR SANTRALİNİ VERİ MERKEZİ YAPACAK

Google, kapatılacak bir kömür santralini veri merkezine dönüştürecek. Veri merkezi, tüm enerjisini yenilenebilir enerjiden sağlayacak.

 

Yenilenebilir enerji alanında Apple ile birlikte birçok yatırıma imza atan Google, 14’üncü veri merkezini kapatılacak bir kömür santralinde inşa edecek. Tamamen dönüştürülecek olan santral, enerjisini yenilenebilir kaynaklardan sağlayan veri merkezi halini alacak.

 

Google adına açıklama yapan enerji piyasası direktörü Michae Terrell, kömür santralinin sahip olduğu altyapıyı kullanarak veri merkezi için çok büyük bir potansiyel elde ettiklerini söyledi. Terrell, iletim hatları ve su borularıyla dönüşüme hazır olan santralin veri merkezine dönüştüğünde fosil yakıtlarla bağlantısının kesileceğini söyledi.

 

Al Jazeera’nin haberine göre Google, Alabama eyaletindeki veri merkeziyle beraber ABD ‘de en çok yenilenebilir enerji kullanan firma olma unvanını korumak istiyor. Firma, ülkede üretilen rüzgar enerjisinin yüzde 1,5’luk kısmını kendi başına tüketiyor.

 

Kömür santralinden dönüştürülecek 600 milyon dolarlık santral, Google’ın yeşil enerjiyle çalışan veri merkezi sayısını da artıracak. Google, mevcut veri merkezlerinin yüzde 46’sının yenilenebilir enerjiyle çalıştığını, hedeflerinin ise yüzde 100 olduğunu belirtti.

http://enerjienstitusu.com

29 Haziran 2015

 

BU BÖLÜMDEKİ DİĞER BAZI BAŞLIKLAR