Aksa Enerji, Gana’ya 370 MW’lık santral kuracak

Türkiye’nin yeni ihracat pazarları için Afrika’ya yönelmesi, enerji sektöründe de önemli bir açılım oluşturdu.

 

Enerjide bir süredir arz fazlası yaşanması, doğalgaz çevrim santrallerinin geri plana düşmesine neden oldu. Çünkü dengeleme ve uzlaştırma piyasasında (DUY) arz talep dengesini sağlamak için öncelik yerli ve yenilenebilir kaynaklara veriliyor. Doğalgaz çevrim santrallerinin rekabet gücü azalmış durumda. Türkiye’den Afrika’ya yönelik en somut enerji açılımını Aksa Enerji yapıyor. Kurulu güçte ikinci büyük serbest üretici olan Aksa Enerji’nin üretim portföyünün büyük bölümü doğalgaza dayalı enerji santrallerinden oluşuyor.

 

Firma, merit order’da, yani üretim önceliği diye basitçe tarif edebileceğimiz piyasada yer bulamayan fueloil ve doğalgaz santrallerini yurtdışındaki projelerde kullanmak için bir yıldır arayış içindeymiş. Aksa, bu amaçla Gana hükümetiyle 370 MW’lik bir elektrik satış anlaşması İmzalamış. Bunun İçin de İlk etapta Samsun’daki 131 MW’lik santralini sökme kararı almış. Demonte hale getirilen santral Gana’ya taşınarak bu ülkede yeniden kurulup elektrik üretmeye başlayacakmış.

 

Elektrik İhtiyacı oldukça fazla olan Afrika ülkelerinde yüksek fiyatlar üzerinden alım garantisi veriliyor. Bu da bölgedeki enerji yatırımlarını cazip hale getiriyor. Bu nedenle Aksa’nın hem Gana’da hem de Afrika’nın diğer birçok ülkesinde enerji alanındaki yatırım arayışının devam etmesi bekleniyor. Aksa’yı diğer enerji firmalarının da takip etmesi bekleniyor.

http://enerjienstitusu.com

25.08.2015

 

BU BÖLÜMDEKİ DİĞER BAZI BAŞLIKLAR