Akıllı İKEA evleri sığınmacı kamplarının yeni konutları oluyor

Avrupa ülkelerine göç eden sığınmacıların sorunlarından biri de konut ihtiyacı. Bu ihtiyaca mobilya devi İKEA`nın akıllı evleri cevap verecek. Birleşmiş Milletler, fiyatı bin Euro civarındaki bu akıllı evleri dünyanın farklı yerlerindeki sığınmacı kamplarında kullanılmak üzere sipariş vermeye başladı.

 

Endüstriyel Tasarım Yüksek Okulu`ndan yeni mezun olan İsveçli Johan Karlsson`un tasarladığı akıllı evler dünyanın değişik ülkelerindeki sığınmacı kamplarında kullanılmak üzere Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği`ne (UNHCR) ayda 2 bin 500 adet olarak teslim edilmeye başlandı.

 

İKEA`nın kar amacı gütmeyen "Herkes için Ev Fonu" nu parasal olarak destekleyen Johan Karlsson ve ekibinin tasarladığı evler, İKEA`nın geleneksel yassı 100 kilogramlık paketlerinde, harici el aletlerine gereksinim olmadan montajı yapılabilecek şekilde teslim ediliyor.

 

Fiyatı bin Euro civarında

Irak ve Etiyopya`daki sığınmacı kamplarında denenen 18 metrekare büyüklüğündeki evler plastik paneller ve metal borulardan oluşan yapı malzemeleri ile monte ediliyor. Çatılarında güneş ışığını yansıtan, geceleri de soğuğa karşı yalıtım görevi gören metalize edilmiş tekstilin kullanıldığı evlerin montaj paketlerinde aydınlatmayı sağlayacak güneş pili paneli de bulunuyor.

 

Geçtiğimiz yazdan beri Ortadoğu ve Kuzey Afrika`da sığınmacı kamplarında kullanılmaya başlanan İKEA evlerinin son müşterileri ise Almanya ve İsviçre. Evlerin seri üretiminin başlaması ile fiyatının bin Euro civarında olduğu söylendi. (DHA)

www.cnnturk.com / yaşam

02 Aralık 2015

 

BU BÖLÜMDEKİ DİĞER BAZI BAŞLIKLAR