Nevşehir’de Lisanssız Güneş Enerjisi Santrali Yaygınlaştırılıyor

Nevşehir Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada Nevşehir’de lisanssız güneş enerjisi santralinin yaygınlaştırıldığı belirtildi.

 

Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Okan Yılmaz, “Nevşehir güneşlenme süresi ve güneş radyasyonu değerlerine göre ülkemizin ortalamasının üstünde bir değere sahip olup gelecek dönem için güneş santrallerinin yatırımının yapılabileceği bir konumda bulunmaktadır.

 

Müdürlüğümüze, Ocak ayından itibaren güneş enerjisi santralleri başvuruları alınmaya başlanmış olup, Merkezden 165, Derinkuyu dan 138, Acıgöl’den 141, Ürgüp den 94, Gülşehir’den 49, Avanos’tan 43, Kozaklı’dan 17 adet başvuru olmak üzere toplamda 647 başvuru ile 12 Bin 897 da alana güneş enerjisi santral tesisi başvurusu yapılmıştır. Kurumumuz teknik elemanları tarafından yapılan etüt çalışmaları sonucun da 10 Bin 992 da alan güneş enerjisi santral tesisi için uygun görülürken, Bin 907 da alanda da uygun görülmemiştir. İlimiz yıllık yaklaşık Bin 625 kWh/m2’lik güneş radyasyonu değeriyle önemli bir potansiyele sahiptir. Bu değer ilin kuzeyinde 1550 kWh / m2’ye düşerken, güneyin de de 1700 kWh/m2’ye kadar çıkmaktadır. Haziran, Temmuz ve Mayıs ayları en fazla güneş radyasyon değerlerine ulaşıldığı aylar olurken, en az Aralık ve Ocak aylarında bu değerler oldukça düşmektedir” dedi. (İHA)

www.hurriyet.com.tr

01.12.2015

 

BU BÖLÜMDEKİ DİĞER BAZI BAŞLIKLAR