ÇİFTÇİLERE 3 MİLYON AVRO’YA KADAR DESTEK

Bursa’nın İnegöl ilçesinde çiftçiler 2016 yılı İPARD desteklemeleri hakkında bilgilendirildi.

 

Muhtarlar Derneği kokalinde düzenlenen toplantıda, Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu Bursa İl Koordinatörlüğü eğitim uzmanları Ömer Berksun ve Eşref Yılmaz, çiftçilere desteklemelerden nasıl yararlanacaklarını anlattı. İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Mahmut Doğru, “İnegöl’de bugüne kadar TKDK aracılığıyla 12 milyona yakın destekleme yapıldı. İnegöl için bu rakam az. Bu rakamın artmasını istiyoruz. İnegöl özellikle seracılık, makineleşme, et-süt, sığırcılık, tavuk desteklemelerinde son derece uygun bir yer. Çiftçilerimizin bu konuya duyarlı olmasını istiyoruz. Bu gün yaptığımız eğitime çiftçilerimizin iştirak etmesi sevindirici” dedi.

 

TKDK Bursa İl Koordinatörü Temel Naci Karslı da, “Artık İPARD programıyla yeni bir dönem başlıyor. Daha önceki dönemde sağladığımız desteklere ilaveten destek verilecek alanlar var. Bu toplantılar devam edecek. İnegöl çok büyük bir ilçe, potansiyeli yüksek olan bir ilçe. Hayvancılıkta yüzde 60-70 oranında hibe desteği sağlanacak. Gıda işleme sanayiinde belli alanlara yönelik destekler var. Süt işleme, süt toplama merkezleri önemli. Meyve sebzelerin hasat sonrası zayiatının azaltılması için desteklerimiz olacak. Soğuk hava depolarının inşası, paletleme tesislerinin yapılması için destekler olacak. İnegöl’ün eski adıyla köy yeni adıyla mahallelerinde yapılabilecek destekler var. Fide fidan, süs bitkileri, nane, kekik gibi üretim için proje başvuruları yapılabilir. İnegöl’ün ilgisini çekecek alanlardan bir tanesi de kırsal turizm. Şu ana kadar İnegöl’den kırsal turizm projesi gelmedi. İnegöl’de kırsal turizm bölgeleri var. 25 oda yatak odası kapasitesini geçmeyecek şekilde konaklama tesisleri yapılabilir. Günü birlik yeme içme tesisi, hobi bahçesi gibi şeyler de olabilir. Ortak kullanım için makine ekipman parklarına yönelik destek sağlanacak. Kooperatifler için uygun bir proje. Yaklaşık 230 milyon avroluk bir hibe desteği sağlanacak. İnşallah proje İnegöl’e faydalı olur” dedi.

 

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu Bursa İl Koordinatörlüğü uzmanları Ömer Berksun ve Eşref Yılmaz tarafından çiftçilere şahsi başvurularda 30 bin Avro’dan 3 milyon Avroya kadar yapılabilecek desteklemeler anlatıldı. (İHA)

www.milliyet.com.tr

29.12.2015

 

BU BÖLÜMDEKİ DİĞER BAZI BAŞLIKLAR