Güneş elektriği fiyatı Hindistan’da kömürün altına indi

Hindistan’da gerçekleştirilen son ihalede verilen teklif kömür elektriğine uygulanan alım garantisinin altında gerçekleşti.

 

Hindistan’da yapılan son güneş elektriği ihalesinde rekor düzeyde düşük fiyatlar oluştu.

 

420 MW’lık kapasite için yapılan ihalede Finlandiyalı Fortum Finnsurya Energy şirketi 70 MW’lık kapasiteyi kilovat-saat başına 4,34 rupilik (0,064 dolar-sent)  teklifi ile kazandı.

 

Aynı yarışmada Rising Sun Energy ile Solari Energy India şirketleri ise 70 MW’lık ikişer santral projesini gerçekleştirme hakkını 4,35 rupilik teklifleri ile kazandılar.

 

Yarrow Infrastructure şirketi ise diğer bir 70 MW’lık kapasiteyi 4,36 rupilik teklifi ile kazandı.

 

Hindistan’da Aralık ayında gerçekleştirilen bir önceki ihalede en düşük fiyat teklifi 500 MW’lık kapasite için SunEdison tarafından ve 350 MW’lık kapasite için Softbank - Foxconn - Bharti Enterprises konsorsiyumu tarafından taahhüt edilen 4,63 rupilik teklifler olmuştu.

 

Projeler için teklif edilen rakamlar güneş enerjisinin, kömürü de geçerek ülkedeki en ucuz elektrik üretim kaynağı olmasını sağladı.

 

Hindistan’ın güney eyaletlerinde kömürlü termik santrallerde üretilen elektriğe yerli kömür kullanıldığı takdirde kilovat-saat başına 4,46 rupilik, ithal kömür kullanıldığı takdirde ise 4,76 ruplilik alım garantisi sağlanıyor.

www.yesilekonomi.com

04.02.2016

 

BU BÖLÜMDEKİ DİĞER BAZI BAŞLIKLAR