ASPİLSAN enerji depolama sistemleri tasarladı

Türk savunma sanayisinin önemli aktörlerinden ASPİLSAN, hem askeri hem de sivil kullanım için enerji depolama sistemleri geliştirdi.

 

Türk savunma sanayisinin önemli aktörlerinden Askeri Pil Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi (ASPİLSAN), hem askeri hem de sivil kullanım için enerji depolama sistemleri geliştirdi.

 

Şirket Genel Müdürü Ferhat Özsoy, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 150`den fazla çeşit batarya ürettiklerini ancak ürün çeşitlerini bataryalar dışında da geliştirmeyi planladıklarını söyledi.

 

Bu kapsamda öncelikle enerji depolama sistemlerine ağırlık verdiklerini ifade eden Özsoy, şu bilgileri verdi:

 

"Enerji depolama, bilindiği gibi enerjinin elde edilmesi kadar muhafazasındaki sorunları çözecek, enerjinin verimli olarak kullanılmasına imkan sağlayacak bir çözüm. Bu çerçevede küçük bir tesisten, bir radyo link istasyonuna, bir fabrika ya da daha büyük bir tesise kadar enerji ihtiyacını karşılayacak boyutta enerji depolama sistemleri tasarladık. İnşallah yakın zamanda kullanıcıların hizmetine sunacağız."

 

Bu sistemlerin dünyada sayılı firmalar tarafından üretildiğine dikkati çeken Özsoy, şöyle devam etti:

 

"Türkiye`de de bunu ASPİLSAN üretiyor. Bunu enerji kesintisine tahammülü olmayan kritik yerlerde kullanıma sunacağız. Özellikle acil durum olan yerlerde, hastanelerde, kritik güvenlik alanlarında hem iç mekanlar için hem de mobil olarak taşınabilecek şekilde tasarladık. Bu sayede özellikle fosil yakıtlardan, güneşten, rüzgardan elde edilecek enerjinin optimum olarak kullanılacağını tahmin ediyoruz."

Orhan Canbulatel, KAYSERİ

http://aa.com.tr / bilim-teknoloji

19.02.2016

 

BU BÖLÜMDEKİ DİĞER BAZI BAŞLIKLAR