Yatına enerji paneli koydu, 10 bin lira tasarruf sağlayacak

Masraflarını azaltmak için yatta güneş enerjisi kullanmaya başlayan Antalya’lı bir yat işletmecisi, bu sayede yılda ortalama 10 bin lira tasarruf sağlayacağını söyledi.

 

Antalya`nın Kemer ilçesinde turizm sezonuna hazırlanan günübirlik tekne işletmecisi olan 36 yaşındaki Erdem Dumlupınar, 163 kişi kapasiteli ’Mega star’ adlı yatında güneş enerjisi kullanmaya karar verdi. Kriz nedeniyle sancılı geçmesi beklenen turizm sezonundan en az zararla çıkmak isteyen Dumlupınar, yattaki ampul, dolap ve müzik sisteminin elektrik ihtiyacını güneş panelleriyle karşılamaya başladı. Yaklaşık 8 bin liraya mal ettiği güneş panellerini İstanbul’daki bir firmadan sipariş eden Dumlupınar, montajını kendi yaptı.

 

ÜÇ GÜNEŞ PANELİ KURDU

 

Sadece gündüz tura çıktığı için yatında gece elektrik ihtiyacı olmayan Dumlupınar, kurduğu sistem sayesinde yılda yaklaşık 10 bin lira tasarruf sağlayacağını söyledi. Güneş panellerini kurmadan önce akaryakıtla çalışan jeneratörle bu ihtiyacını karşıladığını kaydeden Erdem Dumlupınar, kurduğu 3 güneş panelinden elde edilen elektriğin 2 aküde toplanıp, ihtiyaç olan noktada kullanıldığını vurguladı.

 

’HER ŞEYİMİZİ AYNI ANDA ÇALIŞTIRABİLİYOR’

 

16 yıldır bu sektörde çalıştığını anlatan Erdem Dumlupınar, "Giderlerimizi biraz daha kısmak için yenilenebilir güneş enerjisi kullanmamız tavsiye edildi. Birkaç firmadan fiyat alıp en uygunuyla anlaştık. Güzel de oldu, her türlü ihtiyacımıza karşılık veriyor. 3 dolabımızı çalıştırıyoruz, müzik tesisatımızı, muhtelif lambalarımızı, her şeyimizi aynı anda çalıştırabiliyor. Tabi acil durumlarda jeneratörle destekliyoruz. Diğer arkadaşları da yenilenebilir enerjiye davet ediyorum" diye konuştu.

 

’EŞİM VE ÇOCUKLAR YARDIMCI OLUYOR’

 

Yatta ailesiyle birlikte çalıştığını aktaran Erdem Dumlupınar, şöyle dedi:

 

"Yatta toplamda 2 gemici, 1 aşçı, 1 yardımcı personel, 1 de barmen ve kaptan olmak üzere 6 personel çalışıyor. Ağabeyim ile ortağız, eşim ve çocuklar da yardımcı oluyor. Yaz sezonunda, okulların olmadığı zamanlarda, hemen hemen her gün yattalar. Böyle güzel bir aile şirketimiz var." (DHA)

www.milliyet.com.tr

21.03.2016

 

BU BÖLÜMDEKİ DİĞER BAZI BAŞLIKLAR