Intersolar Güneş Enerjisi Konferans ve Fuarı

Türkiye`nin Münih Başkonsolosluğu Ticaret Ataşesi İsmet Salihoğlu, Almanya`nın son dönemde güneş enerjisi pazarından çekildiğini belirterek, "Satışa çıkan Alman şirketlerini Türk firmaları satın alsın ve daha düşük maliyette, kaliteli güneş paneli ve ekipmanı üretsin.

 

Türkiye`nin Münih Başkonsolosluğu Ticaret Ataşesi İsmet Salihoğlu, Almanya`nın son dönemde güneş enerjisi pazarından çekildiğini belirterek, "Satışa çıkan Alman şirketlerini Türk firmaları satın alsın ve daha düşük maliyette, kaliteli güneş paneli ve ekipmanı üretsin." önerisinde bulundu.

 

Salihoğlu, Intersolar Fuarı`nda yerini alan güneş enerjisi sektörü kümelenme programı kapsamındaki 15 Türk firmasının standlarını gezerken soruları yanıtladı.

 

Fuarı, güneş enerjisi sektöründen uzman, üst düzey yönetici ve yatırımcıların takip ettiğini dile getiren Salihoğlu, son yıllarda Alman güneş enerjisi pazarının daraldığını ve büyük şirketlerin markalarıyla beraber satışa çıktığını anlattı.

 

Salihoğlu, Türk firmaları için bu durumun fırsata dönüşmesi gerektiğine işaret ederek, "Satışa çıkan Alman şirketlerini, isim haklarıyla birlikte Türk firmaları satın alsın ve daha düşük maliyette, kaliteli güneş paneli ve ekipmanı üretsin. Bu, Türkiye`nin pazarını genişletmesi için bir fırsattır." diye konuştu.

 

Almanya`da güneş enerjisi sektöründe oluşan boşlukları Çin firmalarının doldurmaya başladığını belirten Salihoğlu, "Çinli firmalardan ziyade Türk firmaları daha avantajlı. Pazardan çekilmek isteyen veya önceden çekilen firmalar takip edilmeli. Türk firmalarının Çinli firmalardan daha kaliteli ürünler ortaya koyduğu biliniyor. Bu fırsatı değerlendirmek Türkiye`nin güneş enerjisi sektörü için çok önemli." değerlendirmesinde bulundu.

 

Uluslararası Güneş Enerjisi Topluluğu Türkiye Bölümü Genel Sekreteri Faruk Telemcioğlu da Almanya gibi güneş enerjisinin yaygınlaştığı yerlerde devletin desteğini çekmesi sonucu, Türkiye gibi büyüyen pazarların cazibesinin arttığını dile getirdi. Telemcioğlu, "Düşük maliyette kaliteli güneş enerjisi paneli ve ekipmanı yapan Türkiye`nin yıldızı daha da parlayacak." dedi.

www.haberler.com

23.06.2016

 

BU BÖLÜMDEKİ DİĞER BAZI BAŞLIKLAR